Vláda: Obvinění by měli povinně poskytovat vzorek DNA

Obvinění by v budoucnu měli mít ze zákona povinnost poskytnout policii vzorek DNA. Počítá s tím návrh, který dnes schválila vláda. Policii by to mělo umožnit snáze a rychleji identifikovat a evidovat pachatele trestné činnosti. V současnosti totiž mohou obvinění odběr vzorku odmítnout.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Šroubovice DNA | Foto: Věra Luptáková | Zdroj: Český rozhlas

Analýza DNA, jejíž vzorek se získává ústním stěrem slin, slouží k přesnému individuálnímu určení člověka. V databázi je nyní zhruba 10 tisíc vzorků. Kriminalisté i žalobci po povinnosti odevzdat vzorek DNA už dlouho volají.

Novela trestního řádu a zákona o policii z dílny ministerstva vnitra, která tuto povinnost zavádí, se přitom týká i vymahatelnosti dalších vzorků sloužících k identifikaci. K nim patří třeba otisky prstů, pachové stopy a vzorky krve či kůže.

Obviněný dnes může poskytnutí vzorků odmítnout, za což mu hrozí maximálně padesátitisícová pokuta. Právě to návrh podle ministra vnitra Františka Bublana mění. "Jde nám o to, aby ta povinnost byla silnější, to znamená, aby u obviněného policie mohla použít donucovacích prostředků k odběru. U podezřelého to bude vždy se souhlasem státního zástupce," uvedl ministr.

Bublan chce státní a vojenské policii rozšířit i pravomoc, která souvisí s nasazováním pout. Příslušníci je dosud mohli osobám při zatčení, předvádění na služebnu či převozu do vězení nasadit jedině v případě, že se chovaly nebezpečně a chtěly utéct.

Podle novely by bylo možné používat pouta i v okamžiku, kdy se eskortovaný člověk nedopouští ohrožujícího jednání, ale kdy existuje i jen obava z něj. Vězeňská služba už takové pravomoci má. Návrh teď putuje do parlamentu.

Helena Šulcová, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme