Vláda očekává kritiku od generálního tajemníka NATO

Česko neplní svůj závazek vůči Severoatlantické alianci ohledně výdajů na obranu. Po zasedání Bezpečnostní rady státu to řekl premiér Mirek Topolánek. Ten očekává, že generální tajemník NATO při své nadcházející návštěvě Prahy bude tento fakt kritizovat.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Mirek Topolánek

Mirek Topolánek | Zdroj: ČTK

Před vstupem země do aliance tehdejší vláda slíbila, že armádní rozpočet neklesne pod 2,2 procenta HDP. V příštím roce přitom dostane ministerstvo obrany o pět miliard méně než plánovalo.

"Myslíme si, že nás pan generální tajemník nepochválí za náklady, které jsou věnovány v českém rozpočtu na příští rok právě na ministerstvo obrany. Kdybychom se pokusili tento rozpočet modifikovat, tak náklady, které jsme ochotni vynakládat na obranu a bezpečnost, rok od roku klesají. Bude to jistě jedním z témat v diskusi s generálním tajemníkem," řekl Topolánek.

Podle ministra obrany Jiřího Šedivého hrozí ozbrojeným silám bankrot. Náčelník generálního štábu Pavel Štefka varoval, že některé záměry ohledně modernizace techniky, zapojení našich vojáků do zahraničních misí, rekonstrukce základen nebo výstavba domů pro válečné veterány se protáhnou až do roku 2015.

Česko má rovněž nevyhovující systém bezpečnostních prověrek. Vláda se ho proto rozhodla urychleně změnit. Ještě před nadcházející návštěvou generálního tajemníka NATO předloží novelu příslušného zákona, která výrazně omezí okruh lidí, kteří se mohou snadno dostat k citlivým dokumentům.

Na fakt, že aliance Česko za neutěšený stav už delší dobu kritizuje, upozornil velvyslanec Prahy v bruselské centrále NATO Štefan Füle. Česko totiž schválilo normu, která je v rozporu s mezinárodní úmluvou.

"Do té doby jsme žádný problém neměli. Každopádně tím vládním návrhem, který bude diskutován na vládě, řešíme pouze pět výjimek - je to prezident, předsedové obou komor, premiér a ministr zahraničních věcí," přiblížil záměr vlády Topolánek.

Nyní má přístup k utajovaným materiálům na pět tisíc osob. Kromě zákonodárců jsou to například i soudci a advokáti. Pokud by to platilo nadále, NATO by přestalo Česku poskytovat tajné informace.

Pavel Otto, Vilém Janouš Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme