Vláda od snížení objemu mezd neustoupí, o způsobu bude ale dál jednat

Objem peněz na mzdy státních zaměstnanců v příštím roce klesnou o deset procent. Po jednání se zástupci odborů a zaměstnavatelů to zopakoval premiér Petr Nečas. Podle něj ale je vláda připravená s odbory dál jednat o tom, jakým způsobem by prostředky na mzdy měly klesnout.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Premiér Petr Nečas a prezident Svazu průmyslu a obchodu Jaroslav Míl

Premiér Petr Nečas a prezident Svazu průmyslu a obchodu Jaroslav Míl | Zdroj: ČTK

„Vláda v žádném případě neustoupí od samotného principu snížit o 10 procent objem platů ve veřejném sektoru, ale jsme připraveni diskutovat o způsobu, jak proběhne toto snížení – zda cestou tarifů, zda jít nějakou jinou cestou, zda v některých sektorech to udělat odlišně a podobně. To jsou věci, o kterých jednáme a budeme jednat,“ uvedl premiér po jednání tripartity.

Přehrát

00:00 / 00:00

Hostem Stalo se dnes byl Předseda Českomoravské konfederace odborových svazů Jaroslav Zavadil.

Ta se dnes sešla kvůli přípravě státního rozpočtu. Nejhlasitěji proti návrhu ministerstva financí vystupují odboráři. Z pohledu předsedy Českomoravské konfederace odborových svazů Jaroslava Zavadila jednání tripartity nic nového nepřineslo.

Výhrady odborů k návrhu státního rozpočtu trvají

„My jsme na jednání přišli s tím, že jsme odmítli rozpočet tak, jak byl strukturován. Protože byl víceméně strukturován do škrtů na výdajové straně a u příjmové strany se prakticky vůbec nic neřešilo. Tyto věci je potřeba řešit na obou stranách a bohužel tato vláda přistoupila jen ke škrtům a těma se k prosperitě dojít nedá,“ uvedl Zavadil ve Stalo se dnes.

Co se týče příjmové stránky rozpočtu, Zavadil připomněl, že odbory už dávno navrhují zvýšení daňové zátěže. Už dávno podle něj napadali reformu Mirka Topolánka, která jak uvedl snížila daně z příjmu právnických osob, zrušila progresivní daně, z majetkových daní udělal trhací kalendář.

„A to zhoršilo daňovou složenou kvótu na dnešní číslo, které je 32 procent a které nemá žádný stát v EU. Kdybychom měli o pět procent víc, tak by státní rozpočet byl posílen 180 miliardami korun a nemuseli bychom se o těchto věcech dohadovat,“ dodal.

Co se týče desetiprocentního snížení mzdových prostředků státních zaměstnanců, je podle Zavadila největší problém v tom, že se mění struktura platu. „O této systémové změně se ještě bude jednat. My jsme ale přesvědčeni, že měl být zachován stávající stav a mělo se to řešit postupně a ne teď hned. Jednotný tarif státních zaměstnanců je tedy podle nás naprostá hloupost,“ dodal.

Zaměstnavatelé kritizují pomalé snižování veřejného dluhu

Zaměstnavatelům v návrhu státního rozpočtu vadí tři oblasti - způsob financování vědy a výzkumu, snížení peněz na dopravní stavby a povinnost firem platit od příštího roku i třetí týden nemocenské.

Podle prezidenta Svazu průmyslu a dopravy Jaroslava Míla ale budou rozhodující reformy, které vláda chystá. Zaměstnavatelé podle něj také chtějí, aby schodek veřejných financí klesal rychleji.

„Osobně s některými věcmi také nesouhlasím. Myslím si, že argumenty v oblasti financování některých projektů, financování vědy a výzkumu byly lehce za hranou nebo zavádějící. Ale to není to podstatné, podstatné je dostat se co nejrychleji se zadlužením dolu. Pokud bych vládě něco zásadně vyčítal, tak to, že dává vyrovnaný státní rozpočet až na rok 2016. To je prostě pozdě, my si nemůžeme dovolit takové prodlení,“ dodal.

Václava Marešová, Katarína Brezovská, David Šťáhlavský Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme