Vláda odloží projednávání kontroverzního zákoníku práce

Diskuse nad kontroverzním zákoníkem práce bude pokračovat ještě 14 dní. Teprve pak návrh projedná vláda. Dnes se na tom dohodli zástupci koaličních stran. Doufají, že do té doby získá norma podporu jak koalice, tak zaměstnavatelů. Ti tvrdí, že návrh dává příliš velké pravomoci odborům a příliš velkou ochranu zaměstnancům. Žádají proto přepracování novely. To ale odmítají odboráři.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

S. Gross, J.Paroubek a ministři za ČSSD

S. Gross, J.Paroubek a ministři za ČSSD | Zdroj: ČTK

Podle zaměstnavatelů nový zákoník není liberální a je nesrozumitelný. V pondělí odeslali premiérovi Jiřímu Paroubkovi dopis, v němž žádají přepracování materiálu. Vedle toho požádala premiéra dopisem o přepracování návrhu Hospodářská komora.

Šéf Českomoravské konfederace odborových svazů Milan Štěch vidí v kritice zaměstnavatelů snahu zákoník práce úplně zrušit, snížit tak právní ochranu zaměstnanců a lépe s nimi manipulovat. Podle Štěcha je norma nutná především kvůli právní jistotě zaměstnanců do budoucna.

"Pokud by došlo k tomu, že by tady byly snahy proces přijetí nového zákoníku práce změnit, zhoršit předlohu, tak nám nezbyde nic jiného, než dát třeba formou demonstrací najevo, že zákoník práce chceme v té podobě, která je pro zaměstnance přijatelná," podotkl Štěch.

Strany se dnes shodly a vytvoření pracovní komise, která posoudí připomínky jednotlivých členů koalice. Sociální demokraté doufají, že za 14 dnů bude mít norma z dílny ministerstva práce a sociálních věcí podporu jak koalice, tak odborů i zaměstnavatelů. Podle předsedy strany Stanislava Grosse ale budou i v opačném případě normu prosazovat, i když s menší podporou.

Ministr práce a sociálních věcí Zdeněk Škromach doufá, že je ještě místo pro dohodu. "Dnes ráno jsem se sešel s některými zástupci nemilitantních zaměstnavatelů a ukazuje se, že ty věci nejsou tak neřešitelné a zdaleka nejsou tak konfliktní, jako jsou prezentovány třeba panem Mílem. Výsledkem by měla být otevřená podpora jak ze strany zaměstnavatelů, tak ze strany koaličních partnerů," řekl Škromach.

Také Šéf KDU-ČSL Miroslav Kalousek považuje dvoutýdenní odklad za vůli k dohodě. "Je tady skutečně snaha, aby zákoník práce uvolnil některé rigidní mantinely pracovního práva, aby se stal nástrojem také boje s nezaměstnaností, a dnes jsme našli několik styčných bodů, které v nás vyvolávají naději, že by mohlo dojít k dohodě," uvedl Kalousek.

Přijetí nového zákoníku práce společně s několika dalšími novými zákony by podle ministerstva práce a sociálních věcí znamenalo největší změnu systému pracovněprávních vztahů od roku 1990. Zatímco nynější právní úprava je podle MPSV postavena na principu "co není dovoleno, je zakázáno", hlavním principem nového zákoníku práce je zakotvení zásady "co není zakázáno, je dovoleno".

Blanka Černá, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme