Vláda odložila jednání o rozdělování peněz mezi obce

Obce se zatím nedočkaly vládního rozhodnutí o rozdělování daní. Kabinet totiž odložil debatu o návrhu ministra financí Miroslava Kalouska, jak nově rozdělovat obcím a městům peníze vybrané na daních. Už o víkendu výkonná rada ODS upozornila, že je novela nedopracovaná.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Premiér Mirek Topolánek na tiskové konferenci | Zdroj: ČTK

Premiér Mirek Topolánek po schůzce vlády řekl, že ministři o novele ještě chtějí jednat: "V této chvíli je to diskuse naprosto racionální, protože ta změna je poměrně zásadní. Podle mě vydiskutovaná není a pokud to stihneme vydiskutovat do příštího týdne, tak ta změna proběhne. Pokud ne, tak ta změna proběhne až o rok později."

Rozhodnutí vlády odložit debatu o novele se ale nelíbí třeba starostce obce Struhařov Dagmar Fedákové: "Já musím konstatovat, že jakýkoli odklad spravedlivějšího dělení daní znamená pro malé obce jen další potíže. Pro obce, které se moc nesnaží znamená narůstající zanedbanost jejich infrastruktury. Pro obce, které se snaží získat dotace, tak stále větší zadluženost. Protože na dotace dosáhnout a spolufinancovat projekty je pro malé obce prakticky nemožné nebo velice komplikované." Jak Dagmar Fedáková dále uvedla, stávající systém nahrává větším městům: "Pokud dobře vím, tak velká města získávají na jednoho občana až šestapůlkrát více než malé obce."

Novela z dílny ministerstva financí měla přinést více peněz zejména obcím, které mají pod 300 obyvatel a nebo nízkou hustotu osídlení. Dosud zákon počítá daňové příjmy obcí podle počtu obyvatel upraveného koeficienty, které vycházejí z velikosti obcí. Ministerstvo nově do zákona zavedlo výpočet i podle výměry obce a prostého počtu obyvatel.

Lenka Rákosová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme