Vláda odložila jednání o tendru na provozovatele mýta. Možná ho nestihne vybrat včas

Vláda dnes opět odložila jednání o miliardové zakázce na provozovatele mýtných bran. Zabývat se jí zřejmě bude příští týden. Experti už dříve upozornili, že ministerstvo dopravy nejspíš nestihne soutěž včas připravit. Společnosti Kapsch, která v Česku mýtný systém provozuje, končí smlouva příští rok.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Mýtná brána | Foto: Ondřej Jánoška

Hlavním problémem, který musí vláda vyřešit, je délka období, po které se bude vybírat mýtné jen prostřednictvím mýtných bran.

Zatímco ministerstvo dopravy navrhuje pětileté období, ČSSD na nedávných expertních setkáních prosazovala maximálně tři roky.

Před vypsáním zakázky musí také ministerstvo vybrat mýtného manažera. Časový tlak podle expertů nahrává firmě Kapsch.

Podle proděkana Fakulty dopravní ČVUT Petra Moose měl resort dopravy začít s přípravami mnohem dříve, protože teď je prý takřka nemožné soutěž právně i technologicky v termínu zvládnout.

Elektronické mýtné platí v Česku na dálnicích a rychlostních silnicích a vybraných silnic I. třídy od roku 2007 vozidla nad 12 tun, od roku 2010 vozy nad 3,5 tuny. Sazba se liší podle počtu náprav a emisní třídy vozidla, zvláštní snížená sazba platí od roku 2011 pro autobusy.

„Výsledek tohoto projektu nezávisí jenom na úsilí a na snaze, ale závisí na vědomostech. Do týmu pana ministra byli zváni lidé – vyjma jednoho – kteří tuto znalost a kompetenci vůbec neměli. A tito lidé ve velké části na ministerstvu zůstávají,“ míní Moos.

Podle mluvčího ministerstva dopravy Tomáše Neřolda se ale tendr ještě dá stihnout.

„Příprava mýtného tendru je ve skluzu již několik let. A ideální tam rozhodně nejsou ani smluvní vztahy, které jsme zdědili. Nicméně věříme, že soutěž na provozovatele stávajícího systému – tedy toho, který teď vlastní stát – můžeme stihnout a uděláme pro to maximum,“ tvrdí Neřold.

Vyhlášení tendru na další provoz mýtných bran chce ministr Dan Ťok stihnout ještě během letošního roku.

Původní tendr na mýtného poradce vyhrála poradenská společnost Arthur D Little. Během vyřizování námitek konkurenčních uchazečů ale celou soutěž ke konci loňského roku Ťok zastavil. Podle něj byl tendr připravovaný jeho předchůdcem Antonínem Prachařem špatně vypsaný.

Mýtné | Foto: Český rozhlas

Markéta Chaloupská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme