Vláda odložila návrh zákona, aby ztrátu pošty hradil stát

Vláda dnes odložila projednávání návrhu novely zákona o poštovních službách. Návrh ministerstva vnitra počítá s tím, že ztrátu České pošty z poskytování základních služeb bude hradit stát. Ministerstvo financí chce ale nejdřív vidět analýzu hospodaření podniku.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Česká pošta. Ilustrační foto.

Česká pošta. Ilustrační foto. | Foto: Tomáš Adamec

Ztráty z řady regionálních poboček by se měly hradit z takzvaného kompenzačního fondu. Na ten by se skládali operátoři podle svého podílu na trhu - nejvíc tedy Česká pošta. A to se jí nelíbí.

Ministr vnitra Milan Chovanec z ČSSD chtěl, aby ztrátu České poště hradil stát. „My samozřejmě nechceme, aby jenom stála s rukou nataženou a chtěla po státu peníze, ale aby hledala nové výzvy, nové zákazníky, nové tržby. Já si myslím, že je k tomu nakročeno velmi dobře, ale potřebujeme pro Českou poštu zajistit stabilní prostředí,“ řekl Chovanec.

„Vedle toho jsme dnes představili projekt Pošta partner, kde by během deseti let měla pošta převést přes dva tisíce poboček svým partnerům. Není to žádný nový model, funguje v Německu, v Rakousku. Funguje velmi dobře. Převáděním privátu, obcím a podobně bychom chtěli postupně snižovat nákladovost České pošty. Proti tomu by se snižovala dotace, kterou by Česká pošta dostávala,“ dodal Chovanec.

Ministerstvo financí pod vedením Andreje Babiše z hnutí ANO ale chce napřed vidět analýzu, jak státní podnik hospodaří. „Mně se nelíbí, že by pošta měla fungovat tak, že bude prodělávat peníze a prodávat majetek a tím to sanovat,“ hodnotil před časem Babiš situaci v České poště.

Pošta si od změny zákona slibuje mimo jiné vyšší platy pro své zaměstnance. Časem by měly poštovní služby být víc k dispozici třeba na obecních úřadech, v obchodních centrech nebo v malých prodejnách - vždy pod logem České pošty.

Lenka Jansová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme