Vláda odložila projednávání důchodové reformy

Vláda se zatím neshodla na principech důchodové reformy. Po asi hodinové diskusi jednání přerušila, protože si ministři chtějí ještě vyjasnit některé sporné body. O systémových změnách ve výpočtech důchodů mají rozhodnout na některém příštím zasedání, po dalších jednáních politiků i expertů. Z programu vlády také zmizel dlouho očekávaný návrh školského zákona, stáhla ho sama ministryně školství Petra Buzková, vrátit se k němu chce za 14 dní. Ministři také o několik týdnů odložili jednání o návrhu státní energetické koncepce.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

členové vlády | Foto: Stanislav Zbyněk

Jak změnit nynější důchodový systém? Diskusi na toto téma ministři prozatím odložili. Jednání se ještě povedou například o tom, jak důležité bude penzijní připojištění či jaká bude míra solidarity.

Cílem chystané reformy je připravit státní pokladnu na období, kdy do penze odejdou silné populační ročníky sedmdesátých let. Především těch se jako prvních změny dotknou. Podle ministra práce a sociálních věcí Zdeňka Škromacha by například měly být zavedeny individuální penzijní účty pro každého výdělečně činného jednotlivce.

"Je to otázka určitého politického rozhodnutí o míře solidarity a potom i diskuze další o parametrech toho systému, tedy jak budou vypadat důchody, v jaké výši v poměru k výdělku a podobně."

Poté, co se ministři shodnou, předloží svůj návrh i opozici, protože - jak zdůraznil ministr Škromach -, vláda má zájem na tom, aby reforma měla širokou podporu. "Předpokládáme, že jestliže sněmovna by schválila do konce pololetí zadání pro vládu, tak by paragrafové znění mělo být do poloviny roku 2005."

Penzijní reforma si podle Škromacha vyžádá přechodné náklady ve výši až 100 miliard korun. Před kabinetem tak stojí i otázka, kde tyto peníze vzít. Škromach navrhuje použít i část výnosů z chystaných privatizací státního majetku a dále ze zvýšení sociálního pojištění o dva procentní body. "Mělo by to znamenat po dalších 7-10 let přebytek na tom účtu. To by mohlo být 50-70 miliard, které bychom pak mohli použít na provedení důchodové reformy."

Podle analytika Davida Marka je zásadní, že důchodový systém je schodkový - loni byl deficit na tzv. důchodovém účtu více než 20 miliard. Marek ve vysílání Radiožurnálu dodal, že řešení se mělo hledat už před několika lety.

"Otázka je samozřejmě taková, že vzhledem k demografickým projekcím nastane velký zlom v české populaci zhruba kolem roku 2010 a další zhruba o 20-25 let později. Reforma by se měla zaměřit právě na tyto změny a připravit systém penzí na to, aby vůbec nějaké penze byly a aby byly na přijatelné úrovni - aby se z nich zkrátka dalo přežít."

Markéta Kaclová, Milan Kopp, Lenka Rákosová, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme