Vláda odložila rozhodnutí o valorizaci důchodů, sejde se koaliční rada

Vláda dnes přerušila jednání o zvýšení důchodů do příštího týdne. Informoval o tom mluvčí kabinetu Martin Ayrer. Proti návrhu ministryně práce a sociálních věcí Michaely Marksové z ČSSD se postavil ministr financí a šéf hnutí ANO Andrej Babiš, problematikou se tak bude příští pondělí zabývat koaliční rada.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Michaela Marksová

Michaela Marksová | Foto: Filip Jandourek

Marksová navrhovala, aby se důchody od příštího roku zvýšily v průměru o 1,8 procenta, tedy zhruba o 205 korun. To znamená víc, než předpokládá teď platný zákon.

S tím od samého začátku ministr financí Andrej Babiš. Podobné tempo by podle něj dlouhodobě neúnosně zatížilo veřejné finance. Chce proto, aby penze rostly jen o zákonnou valorizaci.

Přehrát

00:00 / 00:00

Vláda zřejmě odloží rozhodnutí o zvýšení důchodů. Argumenty pro a proti rychlejší valorizaci zazněly od poslanců Jana Volného (ANO) a Jaroslava Zavadila (ČSSD)

"Pokud bychom dodrželi valorizaci jenom podle toho schématu, jak je to v zákoně, tak by to průměrné navýšení bylo třeba ani ne o sto korun na jeden důchod, což je opravdu směšně málo," řekla novinářům ministryně Marksová. "Domníváme se, že to navýšení o 200 korun senioři už pocítí," dodala.

Premiér a lídr ČSSD Bohuslav Sobotka už dříve uvedl, že navýšení důchodů o zhruba 200 korun patří mezi priority sociální demokracie. Víc, než jí nařizuje zákon, přidala vláda penzistům i letos. Chtěla tak dorovnat nižší valorizace z předchozích let.

Stejně navrhuje ministerstvo práce postupovat i letos. Místopředseda sněmovního rozpočtového výboru za ANO Jan Volný však ve vysílání Radiožurnálu namítal, že toto opatření je nad rámec koaliční dohody a je třeba o něm ještě jednat.

„To mělo být dorovnání ústrků, které udělala Nečasovo-Kalouskova vláda, a takhle jsme se i domluvili. Proto jsem byl vyjádřením paní kolegyně Marksové trochu zaskočen. Valorizace ano, inflace a růst cen se musí dorovnávat, ale nemyslím si, že jsme se dohodli, že bychom takto rychle tyto valorizace dělali,“ podotkl Volný.

Také podle předsedy výboru pro sociální politiku Jaroslava Zavadila z ČSSD by se záležitostí měla zabývat koaliční rada. „Koaliční dohoda je od toho, aby se zcela samozřejmě dodržovala, ale také aby byla možnost ji měnit v případě, když je to opravdu potřebné,“ uvedl Zavadil.

ČTK, Jana Čermáková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme