Vláda odmítá Klausovu kritiku důchodové reformy. Opozice ji vítá

Prezident Václav Klaus kritizuje způsob, jakým se vládní koalice dohodla na penzijní reformě. V rozhovoru pro Mladou frontu Dnes ministrům vytýká, že plán reformy důchodů schválili příliš rychle bez širší politické a odborné diskuze. Vláda kritiku odmítá. Podle premiéra Petra Nečase vychází vládní plán důchodové reformy z diskuse, která se o reformě vedla v minulém volebním období. Naopak ČSSD kritiku prezidenta uvítala.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Václav Klaus

Václav Klaus | Foto: Tomáš Adamec

Podle prezidenta neprovázela schvalování plánů důchodové reformy dostatečná výměna názorů mezi odborníky, v médiích, ani diskuse mezi politickými partnery. Uvedl také, že změna nepropojuje návrhy politických stran, které jsou nezbytné pro její přijetí veřejností.

„Prezidentovi především schází debata základních myšlenkových východisek, na kterých má být důchodová reforma postavena,“ řekl v Ozvěnách dne vedoucí prezidentovy kanceláře Jiří Weigel.

Přehrát

00:00 / 00:00

Podle prezidenta je vládní důchodová reforma uspěchaná a nepřipravená. Hosty Ozvěn dne byli kancléř prezidenta republiky Jiří Weigel a ministr Jaromír Drábek.

Václavu Klausovi podle něj také vadí, že se dlouze rozebírá zdražení služeb a potravin v důsledku sjednocení DPH v souvislosti s penzijní reformou, a uniká tak její hlavní poselství.

Prezident v této souvislosti napsal, že je nezbytné zareagovat na demografický vývoj a že je nemožné udržovat těsnou závislost mezi výší předcházejících příjmů a státem vypláceného důchodu. Podle něj musí vláda lidem jasně vysvětlit, že státem vyplácený důchod bude pouze základním zabezpečením na stáří a všechno, co bude navíc, bude pouze svobodnou volbou každého člověka.

„Myslím, že si lidé stále neuvědomují z toho, co je jim předkládáno, že skutečně končí doba, kdy stát bude schopen každému zajistit důchod na úrovni nějaké blízké jeho pracovním příjmům. A že se v budoucnu bude muset každý o zajištění na stáří ve velké míře postarat sám,“ řekl Weigel.

„Stát by měl podle prezidenta zajistit to základní zajištění, ale musíme říct otevřeně, že poměr průměrného důchodu a průměrné mzdy, který je v současnosti, už stát nebude schopen nikdy v budoucnu garantovat,“ dodal.

Nečas: není čas otálet

Premiér Petr Nečas v reakci na prezidentovu kritiku v tiskovém prohlášení napsal, že vládní plán důchodové reformy vychází z diskuse, která se o reformě vedla v minulém volebním období a nyní už není čas otálet.

Premiér Petr Nečas na tiskové konferenci | Foto: Tomáš Adamec

„Práce na penzijní reformě byly zahájeny již v minulém volebním období a všechny její etapy byly rozpracovány. Reforma nebyla dokončena jen kvůli svržení vlády opozicí. Dnes již není čas otálet, současný důchodový systém je dlouhodobě neudržitelný a ohrožuje výplatu důchodů budoucích generací,“ píše Nečas v prohlášení.

Vládní návrh je podle něj výsledkem koaliční politické dohody. „Jde o kompromis, o kterém budeme jednat s demokratickou opozicí, se sociálními partnery, se zástupci zaměstnavatelů a budeme trpělivě vysvětlovat všechny naše návrhy občanům České republiky. Jednotlivé detaily ještě budou upřesňovány,“ píše Nečas.

Otázku komunikace s veřejností zdůrazňuje také poslanec ODS Michal Doktor.

„Jednou věcí je debata a příprava samotného projektu a druhou, neméně důležitou, věcí je komunikace toho tématu s veřejností. Tady bych řekl, že vláda a celá vládní koalice je ještě mnoho dlužna. Pakliže občané nebudou tomu projektu rozumět, nebudou mu tedy důvěřovat a ten projekt se stane neúspěšným,“ řekl.

Doplnil, že už zhruba pět milionů občanů si na stáří spoří v penzijních fondech. Vláda jim podle jeho slov musí jasně říci, proč mají vstupovat do dalšího systému, jaké jsou jeho výhody a čím se odlišuje.

Drábek: O reformě se diskutovalo 15 let

Kritiku prezidenta odmítli i další vládní politici. Ministr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek nesouhlasí s tím, že by vláda reformu připravila unáhleně a bez větší diskuse. Podle něj se o ní v české společnosti diskutovalo 15 let.

„V minulosti dlouhou dobu na principech důchodové reformy pracovaly takzvané Bezděkovy komise, NERV k tomu měl zřízenou speciální pracovní skupinu, podrobné analýzy, propočty, varianty dalšího postupu jsou k dispozici. Myslím, že podkladů pro rozhodnutí, dohodu, která byla učiněna na úrovni koalice, byl dostatek,“ uvedl v Ozvěnách dne.

Zdůraznil, že téma je diskutováno nejen v médiích, ale i na různých odborných platformách, kulatých stolech. „Bylo projednáváno i se sociálními partnery, tedy se zaměstnavateli i s odbory. Ta diskuse byla skutečně velmi široká,“ řekl.

ČSSD vítá kritiku z Hradu

Sociální demokracie kritiku důchodové reformy od Václava Klause uvítala. Jak potvrdil úřadující místopředseda strany Bohuslav Sobotka, i sociálním demokratům se nelíbí, že ji vláda schválila rychle a bez diskuze.

Bohuslav Sobotka (ČSSD) | Foto: Tomáš Adamec

„Shodneme se na tom, že komunikace s veřejností téměř není. Na druhou stranu, jak chcete vysvětlit lidem, že se jedná o důchodovou reformu, když ve skutečnosti jde o dramatické zvýšení DPH, z čehož pouze část bude na důchodovou reformu použita. To se podle mě vysvětlit nedá,“ řekl.

„Protože to není pravda. Myslím, že to není žádná důchodová reforma, že je to jen pokračování jakési nespravedlivé daňové reformy, která už tady byla zahájena za Topolánkovy vlády,“ dodal.

Podle Sobotky přišel čas na to, aby vláda začala jednat také s opozicí. „Aby si vyžádala některé oponentní expertní posudky. ČSSD by například zajímalo i stanovisko Mezinárodního měnového fondu či Světové banky k touto vládou připravované důchodové reformě, protože jde o změnu parametru na řadu let,“ řekl Sobotka.

Přehrát

00:00 / 00:00

O důchodové reformě mluví v pořadu Stalo se dnes na Radiožurnálu poslanec za ODS Michal Doktor a stínový ministr financí za ČSSD Jan Mládek.mp3

Stínový ministr financí za ČSSD Jan Mládek odmítl kritiku, že se za posledních patnáct let nic nestalo.

„Není pravda, že v penzijní reformě se nic nestalo. Penzijní reforma tady probíhá patnáct let. Byly provedeny poměrně dramatické změny prvního pilíře, významně se prodlužuje věk odchodu do důchodu, byl vytvořen onen třetí pilíř, který ovšem není vůbec úspěšný. Občanům se tam úspory příliš nezhodnocují,“ uvedl stínový ministr financí za ČSSD Jan Mládek.

Penzijní fondy, do nichž se zapojilo na pět milionů občanů a které poslanec ODS Michal Doktor označil za velmi úspěšné, podle Jana Mládka zase tak úspěšné nejsou.

„Za posledních deset let vydělaly tyto fondy 0,3 procenta ročně pro své klienty. Ten poměrně vysoký státní příspěvky byl celý spotřebován na obsluhu oněch fondů. Takže výsledky třetího pilíře z hlediska fungování, případně druhého, jsou docela tristní, a nikoliv úspěch,“ řekl stínový ministr financí.

Debaty o reformě budou pokračovat

„Já myslím, že na kritiku má právo každý. To je konec konců předmětem diskuse. Je to poprvé, co se podařilo uzavřít nějakou většinovou dohodu, která přináší zásadní systémovou změnu. Pochopitelně, je to politický kompromis,“ řekl ministr financí Miroslav Kalousek.

Dodal, že budou ještě probíhat diskuse s opozicí a se sociálními partnery.

Přehrát

00:00 / 00:00

O diskusích o důchodové reformě mluvil v Ozvěnách dne Radiožurnálu mimo jiné ministr financí Miroslav Kalousek a ředitelka společnosti Next Finance Markéta Šichtařová.mp3

Hloubka argumentů týkající se penzijní reformy chybí zejména v poslední době analytičce a ředitelce společnosti Next Finance Markétě Šichtařové.

„To, co se u nás chystá, v podstatě znamená zmenšení diverzifikace. V České republice se podle stávajícího návrhu chystá oslabení stávajícího průběžného systému financování důchodů a naopak pouze posílení fondového systému. Pod výrazem diverzifikace si představuji rozložení do mnohem více pilířů,“ uvedla Markéta Šichtařová.

Kromě penzijních fondů by uvítala další konkurenci například v podobě individuálního spoření, ne institucionálního.

„Stát protežuje skrze nějakou podporu v podstatě pouze spoření do penzijních fondů. Jakákoliv státní podpora, která třeba byla spojena se stavebním spořením, byla sesekána, takže v současné době stát motivuje lidi pouze k tomu, aby buď spoléhali na stát, anebo spoléhali na penzijní fondy, a neexistuje nic mezi tím,“ uzavřela Markéta Šichtařová.

Stávající průběžný systém je podle ní jediný systém, který nikdy nemůže totálně zkolabovat, protože peníze, které se do něj nalijí, jsou téměř okamžitě vplaceny a nemohou nikam „zmizet“ nebo se „rozplynout“ na finančním trhu.

„Neříkám, že vládou navrhovaná možnost je špatná. Jenom říkám, že je to určitý shluk určitých opatření, která nejsou úplně stoprocentně kompatibilní, a s některými z nich nesouhlasím. S tím, že je potřeba více zapojit trh, souhlasím beze zbytku,“ dodala ředitelka Next Finance.

Věra Pfeifferová, Katarína Brezovská, Jan Richter, Eva Presová, Jan Bumba Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme