Vláda odmítla, aby obce omezovaly provoz restaurací

Obce nadále nebudou mít možnost omezit provozní dobu restaurací. Vláda dnes podle očekávání zamítla návrh kraje Vysočina, který svou iniciativou chtěl řešit dlouhodobé problémy některých obcí s rušením nočního klidu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Lidé v hospodě | Foto: Jan Rosenauer

O zákonodárnou iniciativu kraj požádalo město Havlíčkův Brod, které má dlouhodobě potíže s rušením nočního klidu v centru. Návrh uvítali i zástupci dalších samospráv v kraji. O předložení návrhu v Poslanecké sněmovně rozhodli krajští zastupitelé koncem září.

Radní chtěli, aby po změně zákona mohli sami rozhodovat o provozní době některých problémových restauračních podniků. Podle havlíčkobrodského radního Jaroslava Kruntoráda je sice sporné, zda mohou omezovat provozní dobu, ale na druhou stranu chtějí mít v noci ve svých městech klid.

"Zatím si tyto detaily nedovedu představit, protože klasifikovat a posoudit, které zařízení ruší a které neruší, bude velmi složitý problém pro zastupitelstva, ale uvidíme, jak to dopadne nejdřív v parlamentu, zda-li a za jak dlouho věc projednají," řekl Kuntorád.

Podle vládního materiálu ale omezení podnikání může stanovit jen zákon, a ne obecní vyhláška. Porušení veřejného pořádku, spojené s provozem restaurací, by podle vlády měly obce řešit podle zákona o přestupcích.

Odmítavé stanovisko předpokládal i hejtman Vysočiny František Dohnal. Podle něj je ale důležité, zda se ve zdůvodnění vláda pokusí najít cestu, jak problém obcí řešit. Návrh kraje by podle něj neměl vést k regulaci podniků, ale měl by obcím otevřít cestu k řešení v případech, kdy selžou standardní postupy.

Britská vláda chystá povolit nepřetržitý provoz

Typický britský výčep otevírá před polednem a zavírá ve 23 hodin, a to na základě licence, kterou uděluje za patřičný poplatek místní úřad. V poslední době si policie stěžuje na překračování zavírací doby, zvláště v Severním Irsku. Vláda však připravuje úpravu předpisů a od příštího roku mají mít výčepy možnost nepřetržité otevírací doby.

Asociace policejních náčelníků si už stěžuje, že takové opatření bude znamenat přetížení policejních sil. Ovšem připravovaná reforma neznamená, že o licenci na nepřetržitou otevírací dobu požádají všechny hospody. Podle odhadů ministerstva kultury budou mít o takovou licenci zájem možná jen dvě procenta výčepů.

Milan Kocourek, Martin Hromádka, Milan Kopecký Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme