Vláda odmítla komunistický návrh: příživnictví se trestat nebude

Vláda odmítla návrh KSČM, která chtěla do trestního zákoníku včlenit příživnictví, informoval na Twitteru mluvčí kabinetu Martin Ayrer. Vláda upozorňuje na možný rozpor s normami o ochraně lidských práv. Předloha se podle podkladů pro ministry inspiruje v minulém režimu, kdy byl způsob nabývání peněz k obživě chápán jako součást socialistické morálky, nikoli věc jednotlivce jako nyní.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Sjezd KSČM, Vojtěch Filip a třešně | Foto: Filip Jandourek

„Ústavní pořádek nejenže nezakotvuje pracovní povinnost, nýbrž zaručuje právo na svobodnou volbu povolání, které zahrnuje i možnost svobodně se rozhodnout, zdali osoba pracovat chce, nebo zda pracovat nechce,“ napsali vládní legislativci. Navrhovaná hrozba trestu podle nich představuje nepřímé donucení k práci, což je v rozporu se zákazem nucených prací zakotveným v Listiny základních práv a svobod i několika mezinárodních smlouvách.

Trestání příživnictví není návratem do minulosti, tvrdí předseda KSČM

Číst článek

Trest by podle novely KSČM hrozil lidem, kteří se vyhýbají práci, ač by jim byla opakovaně nabízena, a žijí na úkor jiných. Komunisté zdůrazňují, že navzdory stejnému pojmenování nejde o navrácení trestného činu, jaký existoval za socialismu. Rozsah postihů navrhli poměrně široký, od obecně prospěšných prací přes propadnutí majetku, peněžitý trest, zákaz činnosti, zákaz vstupu na sportovní, kulturní a jiné společenské akce, odnětí řidičského průkazu až po půlroční vězení.

Podle opoziční TOP 09 je návrh v rozporu s Listinou základních práv a svobod. „Je smutné, že vláda sice tento návrh zákona nepodpořila, ale dvě koaliční strany neodmítají povolební spolupráci s KSČM na vládní úrovni,“ uvedla místopředsedkyně strany 09 Markéta Pekarová Adamová s odkazem na nedávné vyjádření premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD) a dřívější slova předsedy hnutí ANO Andreje Babiše. Podle Adamové například návrh o příživnictví dokazuje, že komunistická strana je stejná, jako byla před rokem 1989.

Bez ohledu na dnešní výsledek hlasování ve vládě nyní posoudí návrh sněmovna. Je možné, že poslanci o novele do podzimních voleb nerozhodnou.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme