Vláda odmítla návrh na školné pro vysokoškoláky

Senátorský návrh na zavedení školného na vysokých školách vláda odmítla. Rozhodnutí ministrů ale nic nemění na tom, že předlohu posoudí sněmovna. Ani tam ale asi nemá velké šance na schválení. Školné odmítají jak sociální demokraté, tak komunisté, kteří mají dohromady v dolní komoře pohodlnou většinu hlasů.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Promoce na Univerzitě Jana Evangelisty Purkyně

Promoce na Univerzitě Jana Evangelisty Purkyně | Foto: Jan Rosenauer

Návrh předpokládá, že by studenti vysokých škol měli platit za vzdělání maximálně 8 000 korun ročně. Jedním ze spoluautorů návrhu je senátor a zároveň rektor Masarykovy university v Brně Jiří Zlatuška. Od školného si slibuje vyšší příjmy pro vysoké školy, to že si mladí lidé začnou víc vážit vzdělání a začnou studovat obory, které je zajímají.

Se systémem půjček na školné se v návrhu podle Zlatušky nepočítá. Výše poplatku je prý příliš nízká: "Je tady vlastně velmi paradoxní situace. Vysoké školství samozřejmě není zdarma, platíme ho my všichni ze svých daní. A když se podíváme na strukturu těch, kteří studují, tak se ukazuje, že ti sociálně slabší ve svých daních přispívají ve větší míře na studium těch, kteří by na takovéto nízké poplatky bez problémů měli," připomněl Zlatuška.

V současnosti se školné vybírá jen od studentů, kteří si studium prodlužují.

Naděžda Hávová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme