Vláda odsouhlasila první část reformních sociálních zákonů

Vláda dnes odsouhlasila soubor návrhů připravených ministrem práce a sociálních věcí Jaromírem Drábkem, které mají být páteří reformy sociálních zákonů. Změnami chce ministr zjednodušit systém sociální ochrany, zefektivnit práci orgánů státní správy, snížit administrativní zátěž a také zacílit pomoc na skutečně potřebné. Řada z ministrových záměrů se ale nelíbí odborům, levicové opozici a proti některým z nich protestovali i zdravotně postižení lidé.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jaromír Drábek

Jaromír Drábek | Foto: Filip Jandourek

Zdravotně postižení sepsali petici, kterou dnes donesli na vládu. Před pár dny se přitom zástupci Národní rady osob se zdravotním postižením dohodli s ministrem Drábkem na úpravách reformních zákonů.

„Petici jsme vyhlásili na manifestaci 22. března. Sešlo se nám 28 tisíc podpisů a vedle toho běžela i petice neslyšících, na kterou bylo nasbíráno 24 tisíc podpisů a tak by bylo škoda ji nevyužít. Předali jsme ji panu premiérovi a požádali jsme, aby vláda akceptovala naše návrhy, které jsme dohodli s ministerstvem práce a sociálních věcí a pan premiér to přislíbil,“ vysvětlil v Ozvěnách dne předseda Národní rady Václav Krása.

Přehrát

00:00 / 00:00

Hosty Ozvěn den byli ministr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek a předseda Národní rady osob se zdravotním postižením Václav Krása.

Ministr Drábek ve stejném pořadu řekl, že návrhy, které dnes vláda odsouhlasila, už obsahují změny, na kterých se dohodl s Národní radou zdravotně postižených.

„Přesně tak, jak byla formulována dohoda mezi ministerstvem a Národní radou, jsem návrhy předložil vládě a ta s nimi vyslovila souhlas,“ uvedl ministr s tím, že oceňuje zejména poslední fázi vzájemného jednání.

„Protože nakonec jsme došli ke společným formulacím, které nenarušují celkový koncept sociální reformy a také vycházejí vstříc požadavkům zdravotně postižených.

Václav Krása uvedl, že považuje za klíčové, že příspěvek na péči budou i nadále dostávat klienti a ne poskytovatelé péče. Kompromis se týká také sociální karty, která měla nahradit průkazy ZTP, a která nebude fungovat jako platební.

„Klient bude moci říci, že chce příspěvek na péči či jiné dávky přímo na svůj účet, případně v hotovosti. Takže dneska je to karta sociálních systémů, protože jsme nesouhlasili s názvem sociální karta. Takže karta sociálních systémů pro nás bude mít úlohu identifikační,“ vysvětlil.

bre, Jan Bumba Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme