Vláda odsouhlasila růst nájemného

Regulované nájemné by mělo opět růst. Vláda totiž schválila návrh zákona o nájemném, který předložilo Ministerstvo pro místní rozvoj. Norma předpokládá růst nájmů v bytech s regulovanou činží v průměru o více než 9 procent ročně. V některých oblastech - například v centru Prahy - by to ale mohlo být až o téměř 18 procent více. Ceny by se měly poprvé změnit příští rok v říjnu. Návrh však ještě musí schválit Poslanecká sněmovna a Senát a podepsat prezident republiky.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Sídliště v Ústí nad Labem

Sídliště v Ústí nad Labem | Foto: Jan Rosenauer

Činže by měly růst ročně průměrně o zhruba devět procent. Podle ministra pro místní rozvoj Radko Martínka se tímto tempem bude nájemné zvyšovat šest let - až do roku 2012.

"Po těch šesti letech dochází k možnosti navýšit nájemné zhruba o 25 procent oproti nejnižší ceně za poslední tři roky. Jinak nastává naprosto volné smluvní nájemné," shrnul Martinek.

V roce 2012 by se nájmy podle návrhu Ministerstva pro místní rozvoj měly určovat dohodou mezi pronajimateli a nájemci. Pokud by se strany nedohodly, rozhodoval by o výši činže soud.

Lidovci se hlasování ve vládě zdrželi

Výhrady proti návrhu má vládní KDU- ČSL. Její ministři se při hlasování kabinetu o tomto bodu zdrželi. Podle ministra Milana Šimonovského je takové uvolňování nájmů pomalé: "Zásadní výhrada je, že bychom chtěli urychlit deregulaci, zkrátit období ze šesti let na čtyři roky, ovšem s tím, že bude doprovázena opatřeními, která budou kompenzovat u sociálně slabých nájemníků výpadek, který budou muset zaplatit ve vyšším nájmu."

Majitelé domů jsou nespokojení

Podle místopředsedy Občanského sdružení majitelů domů Libora Dellina vláda opět schválila protiústavní zákon. Předloha údajně nerespektuje přinejmenším čtyři verdikty Ústavního soudu.

"Je nadále v rozporu s Listinou základních práv a svobod, Ústavou, ale i mezinárodními pakty. Tím pádem zakládá další důvod úspěšnosti žaloby ve Štrasburku, podané majiteli domů," upřesnil pro Český rozhlas 1 - Radiožurnál Dellin.

Upozornil také na další věc, kterou je zvýšení nájemného ve velkoměstech a jinde. "Podle návrhu zákona v roce 2012, to je až za sedm let, by nájemné krylo pouhé náklady snad jen v Praze a Brně. Na ostatním území by bylo hluboko pod úrovní pouhých nákladů."

Sdružení nájemníků zákon vítá

Sdružení nájemníků vítá rozhodnutí vlády přijmout nový zákon o nájemném. Podle šéfa sdružení Stanislava Křečka je ale v některých oblastech plánovaný růst nájemného mimo sociální únosnost.

"Současně s tímto zákonem dochází ke změně občanského zákoníku. Bude možné dát výpověď neplatičům nájemného bez soudu, to jest těm, kteří neplatí nájemné po dobu delší než pět měsíců. To ale neznamená, že se ti lidé se budou muset bez soudu vystěhovat," doplnil Křeček.

Návrh vlády musí ještě schválil Parlament a podepsat prezident republiky. Problém regulace nájemného se týká asi 750 000 bytů, což je téměř pětina trvale obydlených bytů. Soukromým majitelům patří asi 300 000 bytů, ostatní byty vlastní obce.

David Vandrovec, Marián Vojtek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme