Vláda odsouhlasila vznik jedné inspekce bezpečnostních sborů

Vláda odsouhlasila vznik Generální inspekce bezpečnostních sborů. Nezávislý orgán má vést k efektivnějšímu boji s korupcí v bezpečnostních sborech a k účinnému stíhání trestných činů jejich zaměstnanců. Podle premiéra Petra Nečase (ODS) tak kabinet plní jeden z bodů protikorupční strategie.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jan Kubice | Foto: Filip Jandourek

„Ze stávajících vnitřních inspekcí policie, celní služby a vězeňské služby bude vytvořen jeden nezávislý celek, který bude mít možnost vyšetřovat trestné činy příslušníků těchto bezpečnostních sborů,“ řekl Nečas.

Přehrát

00:00 / 00:00

Bývalý policejní vyšetřovatel Václav Láska v pořadu Stalo se dnes.

Návrh předložilo ministerstvo vnitra spolu s ministerstvem financí. Generální inspekce je konstruována jako samostatný bezpečnostní sbor a má být samostatná i ekonomicky.

„Vzniká nezávislý sbor se svým vlastním rozpočtem, to znamená bez jakékoli možnosti ingerence dotčených ministerstev do výkonu jeho služby,“ upřesnil ministr vnitra Jan Kubice.

Ředitele inspekce bude po projednání v bezpečnostním výboru sněmovny jmenovat předseda vlády. Začít pracovat by měla od ledna příštího roku.

Záměr kabinetu nicméně nepovažuje za dobrý nápad bývalý policejní vyšetřovatel korupčních případů Václav Láska. „Obávám se, že to není příliš dobrý nápad. Otázkou totiž je, jak tato instituce vznikla. Vznikla jako výsledek sporu politických stran o post policejního prezidenta,“ řekl Láska.

Podle něj tak půjde o další přerozdělení politické moci nad ozbrojenými silami. „Je to podle mě prostředek, který vytváří další židli, kde usedne někdo, kdo bude hájit politické zájmy,“ uzavřel bývalý vyšetřovatel.

Václava Marešová, Monika Rybáková, ak Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme