Vláda odsouhlasila zvýšení platů v rozpočtové sféře

Zaměstnanci rozpočtových a příspěvkových organizací se od března mohou těšit na vyšší tarifní platy. Vláda na výjezdním zasedání ve Zlíně schválila jejich nárůst o jedenáct procent, u zdravotníků o 18 procent. Na 11procentním navýšení se před časem dohodl vicepremiér Vladimír Špidla s odbory. Podle mluvčího ministerstva práce a sociálních věcí Václava Svobody se tak státní výdaje zvýší o více než šest miliard korun.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

před zasedáním vlády | Foto: Stanislav Zbyněk

"Zvýšení odpovídá částce, která je určena ve státním rozpočtu na platy ve veřejných službách a správě. Průměrný tarif tedy bez pohyblivé složky platu v těchto organizacích včetně armády a policie zatím dosahuje 9 700 korun měsíčně. Od 1. března by se měl zvýšit přibližně o 1 070 korun, takže naroste na 10 770 korun," uvedl pro ČRo 1 Radiožunál Václav Svoboda.

Přehrát

00:00 / 00:00

V.Svoboda o tarifních platech

Vladimír Špidla potvrdil, že jeho návrhy na jednání kabinetu prošly bez obtíží. "Dojde ke zvýšení platů tak, jak bylo předběžně dohodnuto, to jest, průměrný tarifní plat vzroste o 11 procent od 1. března".

Přidáno mají dostat zaměstnanci ve školství, zdravotnictví, kultuře, státní správě, ozbrojených silách, bezpečnostních sborech a službách, orgánech celní správy a hasičských sborech.

Duchovní církví a náboženských společností dostanou přidáno tisíc korun. Platy se jim zvyšují přibližně na 10 a půl tisíce korun. Navýšení tak v jejich případě činí 14 procent. Ministr práce a sociálních věcí Vladimír Špidla upozornil, že je to o něco víc než ve státní správě a službách.

Z jednání kabinetu také vyplynulo, že výstavba úseku dálnice D1 mezi Vyškovem a Mořicemi v okrese Prostějov by měla začít ještě letos. Jak řekl ministr pro místní rozvoj Petr Lachnit, mělo by být prostavěno 470 miliónů korun. Vláda zvažuje možnost financování ze soukromých zdrojů na základě vydání licence. Podobně je financovaná dálnice ostravská.

Milan Kopp, Aleš Heřmánek, Marika Táborská, Roman Verner Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme