Vláda odvolala Kocába z funkce zmocněnce pro lidská práva

Vláda na svém dnešním jednání odvolala s okamžitou platností Michaela Kocába z funkce zmocněnce pro lidská práva. Kocáb měl dnes poslední možnost na rezignaci. Datum určil premiér Petr Nečas, který prohlásil, že pokud Kocáb k 15. září nerezignuje, vláda ho odvolá. Michael Kocáb ale trval na tom, že odejde až v momentě, kdy bude znám jeho nástupce.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Michael Kocáb | Foto: Jana Šustová | Zdroj: Český rozhlas

Kocáb je podle svých slov z rozhodnutí rozpačitý, o práci jeho týmu se prý za čtyři měsíce vládnutí koalice nikdo nezajímal.

„Při procesu odvolání jsem nebyl pozván na vládu, abych mohl složit účty ze svého konání, to považuji už vyloženě za chybu. Zároveň mám za to, že při takovém procesu odvolání by mělo být konstatováno, co se komu na naší práci nelíbilo,“ uvedl Kocáb.

Přehrát

00:00 / 00:00

Vláda odvolala zmocněnce pro lidská práva Michaela Kocába. Téma pro Michaela Kocába a komentátora Radiožurnálu Milana Slezáka.

Vláda Kocába odvolala poté, co dostala zprávu o tom, že podal k 15. září rezignaci. Michael Kocáb to ale odmítá a trvá na tom, že byl připravený odejít kdykoliv, bude-li jmenovaný jeho nástupce.

„Rozhodnutí vlády mne nicméně nikterak nepřekvapilo. Spíše je podivný fakt, že již před týdnem jsem premiérovi nabídl rezignaci ke dni jmenování nástupce, ale po mém odvolání není můj nástupce znám. Takové jednání považuji za neodpovědné, zvláště pak vzhledem k resortu lidských práv,“ uvedl Kocáb v Ozvěnách dne a dodal:

„Takto se úřad nepředává. Není a nebyl mi lhostejný jeho osud, proto jsem považoval svoji nabídku jako logickou. Kapitán také neopouští loď, když neví, co bude s posádkou a kdo bude u kormidla místo něj. Normální je někomu agendu předat a výjimka z tohoto nepsaného pravidla téměř neexistuje.

Kocáb: Kontinuita je důležitá


Podle Kocába je právě zmíněné nepředání agendy velkým omylem, jelikož je třeba kontinuálně navázat na dosavadní působení jeho aparátu.


"Takzvané přetržení kontinuity hrozí u neziskového sektoru, kde hrozí drastické snížení dotací, což by mohlo mít za následek zánik několika organizací, které v mnohých případech suplují státní sektor. Rovněž problematika romské minority není dořešena a je třeba navázat na započaté projekty, podobně jako v oblasti genderu a extrémismu," čekl Kocáb v Ozvěnách dne.

Nového zmocněnce pro lidská práva by mohl kabinet vybrat příští týden. Nový zmocněnec by měl být podle Michaela Kocába jasný kvůli agendě, kterou je potřeba dodělat. Nejčastěji se mluví o Oldřichu Kužílkovi, odborníkovi na bezpečnostní problematiku a bývalém poslanci ODA. Podle Kocába je v Česku oblast lidských práv zanedbaná:

„Oblast lidských práv je jakousi popelkou v naší zemi, což má podle mě určitou vazbu na to, že popelkou je i křesťanství. Neopírám se o levicový politický proud ale o křesťanství, které je prosyceno základní myšlenkou milosrdenství.“

Alžběta Havlová, Květa Moravcová, Jan Piroch, Václav Rojík Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme