Vláda ohlásila zpřísnění boje s korupcí

Vláda se chystá zefektivnit boj s korupcí. Podle zprávy Transparency International o korupci, se kterou se seznámili ministři, se totiž u nás množství případů úplatkářství za poslední dva roky nijak nezměnilo. V roce 2005 i 2006 u nás bylo podle statistik odhaleno a odsouzeno 138 případů úplatkářství. V celosvětovém měřítku bylo Česko před dvěma lety na 47. místě společně se Slovenskem, Řeckem a Namibií. Loni se posunulo o příčku výš. Kabinet proto chystá kroky, které by měly tuto situaci zlepšit.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Úplatek

Úplatek | Foto: Rádio Praha

Zpráva, které se v pondělí kabinet věnoval, poskytla čísla jen pro veřejnou správu. V ní ale podle výsledků neexistuje oblast, ve které by se korupce nenašla. Do konce prázdnin by teď podle ministra vnitra Ivana Langera měly všechny resorty vypracovat protikorupční audity. Pomoct by mělo také sladění legislativy pro kontrolu rozhodování ve veřejné správě.

"V tuto chvíli se problematikou kontroly rozhodování ve veřejné správě zabývá nebo ji upravuje více než 230 právních předpisů. Jednoznačně z toho auditu vyplývá fakt, že rozhodnutí vlády vytvořit speciální právní normu, která by sjednocovala tuto problematiku do zákona o kontrole, je rozhodnutí správné," uvedl Ivan Langer.

V boji proti korupci chce vláda více podporovat nevládní organizace a přebírat zkušenosti ze zahraničí. O formách korupce by ji měla informovat také Bezpečnostní informační služba. Ředitelka jedné z nevládních organizací zaměřujících se na boj s korupcí, české pobočky společnosti Transparency International Adriana Krnáčová Českému rozhlasu 1 - Radiožurnálu řekla, co podle nich Česku v boji proti tomuto závažnému společenskému jevu nejvíce chybí: "Chybí možná systematická práce na potírání korupce, chybí nástroje v trestním řádu na postihování korupce a potom samozřejmě chybí i vůle došetřit případy a vůbec se korupci postavit čelem. To jsou naše nejzákladnější problémy."

Opozice považuje za paradoxní, že s korupcí chce bojovat vláda, jejímž prvním místopředsedou zůstává člověk obviněný z korupce. Právě lidovecký vicepremiér Jiří Čunek, který podle policie před pěti lety přijal půlmilionový úplatek, schůzi kabinetu řídil místo premiéra Mirka Topolánka. Ten byl na summitu visegrádské čtyřky v Bratislavě.

"Vláda, která říká, že bude bojovat s korupcí, a na druhou stranu si drží člověka, který je za korupci v podstatě obviněn. To nejde dohromady," říká stínová ministryně spravedlnosti ČSSD Marie Benešová. Benešová si současně myslí, že ani jednotný zákon míře korupce nepomůže. Měli bychom se podle ní spíše zaměřit na prevenci a potírání úplatkářství.

Veronika Malá, Marie Matúšů Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme