Od 5. prosince budou možné návštěvy v sociálních zařízeních po otestování, schválila vláda

Návštěvy v sociálních zařízeních budou od soboty možné, pokud lidé budou mít negativní antigenní test, který nebude starší 48 hodin. Na tiskové konferenci po jednání vlády to uvedla ministryně Jana Maláčová (ČSSD). Uvedla, že bude možné použít testy, které jsou k dispozici v sociálních zařízeních pro testování klientů a zaměstnanců.

Sledujeme online Praha (Aktualizováno: 17:55 30. 11. 2020) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Podmínkou návštěv v sociálních zařízeních bude podle ministryně Maláčové (ČSSD) negativní antigenní test na covid-19. | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

V tom, jak budou návštěvy organizovány, budou mít podle ministryně Maláčové hlavní slovo jednotlivá zařízení. Metodický pokyn vydá ministerstvo v úterý. Podle ministra zdravotnictví Jana Blatného (za ANO) byl termín obnovení návštěv od 5. prosince stanoven kvůli tomu, aby bylo v té době už dokončeno testování klientů. Následně se mohou využít kapacity zdravotníků, které byly dosud využívány pro testování klientů.

Některé kostely se ocitly v paradoxní situaci: uvolnění opatření může snížit počty věřících na bohoslužbách

Číst článek

Návštěvy vláda zakázala 9. října kvůli šíření covidu-19 původně na dva týdny, později zákaz prodloužila.V pátek má skončit pravidelné testování klientů v domovech pro seniory vždy po pěti dnech. Vyšetření pracovníků na koronavirus v pětidenních intervalech by se mělo provádět do konce nouzového stavu.

Do té doby, tedy 12. prosince, měl podle nařízení ministerstva zdravotnictví z minulého týdne trvat i zákaz návštěv v zařízeních. Někteří experti ukončení testů i zákaz návštěv kritizovali.

Zpráva pokračuje pod online reportáží.

Podle Blatného na sebe opatření navazují. Po ukončení testování klientů domovů je podle něj testování návštěv logické, aby do zařízení nebyla infekce zanesena.

Podle provozovatelů zařízení není možné izolaci klientů prodlužovat a je třeba návštěvy povolit při dodržování přísných podmínek. V domovech se využívají antigenní testy. Výsledek po výtěru z nosu je zhruba do 15 minut. Pokud bude pozitivní, provede se ještě potvrzovací PCR test. Na jeho vyhodnocení se čeká déle.

V neděli přibylo v Česku 1074 případů nemoci covid-19, což je nejméně od 20. září a zhruba o 400 méně než předchozí neděli. Vyplývá to z pondělních údajů na webu ministerstva zdravotnictví. O víkendu je ale obvykle prováděno výrazně nižší množství testů než ve všední dny. Údaje o testování za neděli zveřejní úřad až v pondělí večer.

ČTK, gak Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme