Opozice dostane do čtvrtka od vlády seznam nových opatření. Podporu nouzovému stavu neslíbila

Vláda v čele s premiérem Andrejem Babišem (ANO) slíbila představitelům opozice, že jim do čtvrtečního rána zašle seznam opatření, k nímž chce v následujících dnech přistoupit. Kabinet pak přislíbil i jejich odůvodnění a data, z nichž při rozhodování vycházel. Na brífinku po jednání s vládou to uvedl předseda Pirátů Ivan Bartoš.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vláda chce opět prodloužit nouzový stav, který má skončit k 28. únoru | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

„My jsme vládě nedali žádný slib, naopak jsem získal slib od premiéra, že nejpozději ve čtvrtek ráno dostaneme seznam, co a proč chce vláda dělat,“ uvedl Bartoš. Opatření by podle něj měla být odůvodněná v patřičné kvalitě. Po roce boje s epidemií vláda musí být schopná jednotlivá opatření doprovodit tím, jaké budou mít výsledky, podotkl.

Představitelé opozice jednali s vládou i o návrhu o dalším prodloužení nouzového stavu. „Nouzový stav není všelék, ale rámec, který umožní dělat opatření. Ta musí být funkční, srozumitelná a podložená daty. Pokud bude vláda o nový nouzový žádat, nesmí to dopadnout jako předtím, kdy budou opatření vyhlášena protiústavně,“ řekl Bartoš.

Předseda Pirátů také doplnil, že na úterním jednání od členů vlády zaznělo, že si poradí jen s opatřeními podle pandemického zákona, který na přelomu tohoto a příštího týdne měl nahradit nutnost vyhlašování nouzového stavu.

Jaké má vláda možnosti?

Podle předsedy poslaneckého klubu TOP 09 Vlastimila Válka vláda akceptovala i některé návrhy opozice - o jaké se jednalo však následně odmítl přiblížit. Obecně vidí hned několik variant, jak může kabinet Andreje Babiše (ANO) opatření dále zpřísnit.

„První možností je zákaz cestování mezi kraji, nebo zákaz vycházení mimo cesty do práce. Vláda může také uzavřít závody a některé továrny. Možností je celá řada. Je třeba snížit komunitní kontakt, a to buď omezením pohybu osob nebo přístupem k bezplatnému testování a k respirátorům. Zásadní bude apel na dodržování opatření či jejich vymáhání,“ řekl Radiožurnálu Válek.

Předmětem jednání bylo také testování ve firmách či nemocenská. Ministryně spravedlnosti Marie Benešová (za ANO) pak opozici slíbila, že u případných nových opatření bude i detailně uvedeno, do jakých práv občanů budou zasahovat.

tzr, Věra Štechrová, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme