Vláda schválila programové prohlášení. Prioritou je, aby Česko obstálo v mezinárodní konkurenci

Vláda koalice Spolu s Piráty a Starosty schválila ve čtvrtek po krátkém jednání programové prohlášení. Radiožurnálu to potvrdil ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL) s tím, že dokument by měl kabinet zveřejnit do konce týdne. S programovým prohlášením předstoupí vláda ve středu 12. ledna před Poslaneckou sněmovnu s žádostí o důvěru.

Praha (Aktualizováno: 14:12 6. 1. 2022) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Členové vlády Petra Fialy (ODS) s prezidentem Milošem Zemanem

Členové vlády Petra Fialy (ODS) s prezidentem Milošem Zemanem | Zdroj: Úřad vlády ČR

Podle Jurečky byl základem pro schválené prohlášení listopadový koaliční program, vláda pak do dokumentu zapracovala i připomínky odborných organizací.

Šéf unie Vávra: O zmrazení platů vláda nejednala s nikým z justice. Soudci se obrátí na Ústavní soud

Číst článek

„Budou tam všechny aktuální problémy, které řešíme, plus samozřejmě nutné změny a posuny v klíčových oblastech, o kterých jsme mluvili v našich programech. Zároveň také programové prohlášení stojí nohama na zemi, uvědomujeme si, v jaké situaci dnes je Česká republika a v jaké situaci jsou občané České republiky a čemu čelí,“ řekl Radiožurnálu. Jednání bylo podle něj formální a kabinet dokument schválil jednomyslně.

Hlavní prioritou programového prohlášení vlády je podle premiéra Petra Fialy (ODS)  to, aby Česká republika byla schopna obstát v mezinárodní konkurenci a směřovala mezi nejvyspělejší země světa. 

Programovému prohlášení podle Fialy pomohlo, že ho pětikoalice ODS, KDU-ČSL, TOP 09, Pirátů a STAN prodiskutovala i s významnými aktéry podle jednotlivých resortů a s představiteli tripartity.

Předseda Pirátů a ministr pro místní rozvoj Ivan Bartoš při odchodu ze Strakovy akademie řekl, že koalice jsou s výsledkem spokojeny. „Dokument má ještě některé úpravy textové a myslím, že je to dobrý program pro budoucnost České republiky,“ uvedl Bartoš k termínu zveřejnění prohlášení vlády.

Vláda podle Bartoše program připravovala s ohledem na stav jednotlivých resortů i finanční situaci České republiky. Program považuje Bartoš za dobrý pro budoucnost země.

Vláda zkrátila karanténu i izolaci na pět dní. Schválila také testování zaměstnanců ve firmách

Číst článek

„Ministři měli k dispozici texty, které zpracovávaly odborné týmy. Následně jsme probrali proces, jakým vznikalo programové prohlášení. Pak došlo ke schválení,“ uvedl ke čtvrtečnímu krátkému jednání kabinetu. Nad dokumentem se lídři koalice sešli v úterý a ve středu večer.

Také podle ministra školství Petra Gazdíka (STAN) byla diskuse krátká. „Nebyly tam žádné rozpory, žádné zásadní třenice ohledně programového prohlášení. Spíše jsme se snažili ujasnit formulace a dát dokumentu nějaký logický rámec,“ řekl.

Za stěžejní v oblasti školství považuje změnu stylu a obsahu vzdělávání. „Budeme se snažit, aby se ve školách méně biflovalo a více se žáci a studenti připravovali na budoucí svět, ve kterém se každý absolvent jakékoli školy bude muset umět učit novým věcem. Se znalostmi, se kterými vyjde ze školy, už bohužel nevystačí,“ doplnil Gazdík.

V dolní komoře disponují strany pětikoalice většinou 108 hlasů. O prohlášení jednali lídři stran v úterý a ve středu. Pracovní verze dokumentu, kterou má ČTK k dispozici, uvádí například slib, že první etapa důchodové reformy bude přijata do konce roku 2023. Podle ministra zdravotnictví Vlastimila Válka (TOP 09) obsahuje dokument nově i odstavec o koronavirové epidemii.

Kateřina Bečková, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme