Česká vláda navštíví na konci října Kyjev, jednat bude o dopadech ruské agrese i obnově Ukrajiny

Čeští ministři se v Kyjevě 31. října zúčastní společného zasedání s ukrajinskou vládou, jednat budou o dopadech ruské agrese i obnově Ukrajiny, uvedl v pátek mluvčí vlády Václav Smolka. S odkazem na ukrajinského premiéra Denyse Šmyhala o plánu informoval Deník N.

Praha (Aktualizováno: 15:40 7. 10. 2022) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Premiér Petr Fiala na TK po jednání v Lánech.

Vláda navštíví Kyjev na konci října | Foto: René Volfík | Zdroj: iROZHLAS.cz

Do Kyjeva by podle Smolky měla odjet zhruba polovina členů kabinetu podle toho, na jaké agendě se při přípravě setkání politici dohodnou.

V podobném formátu a počtu jedná pravidelně česká vláda s partnery z Polska, Slovenska a Izraele. Do Kyjeva pojedou ministři během českého předsednictví EU.

Válka byla centrem pražského summitu. Členství Ukrajiny v NATO ale není na pořadu dne, říká analytik

Číst článek

„Společným zasedáním české a ukrajinské vlády navážeme na konzultace, které jsme premiér a já vedli během našich návštěv v Kyjevě. Během jednání budeme řešit zapojení českých nevládních organizací a firem do poválečné obnovy Ukrajiny i podporu země při integraci do EU,“ sdělil ve vyjádření pro ČTK ministr zahraničí Jan Lipavský (Piráti).

Šmyhal byl ve čtvrtek v Praze účastníkem prvního summitu Evropského politického společenství (EPC). Na Pražském hradě měl možnost debatovat s více než čtyřmi desítkami státníků o válce na Ukrajině, migraci, energetice a ekonomické situaci.

Nová platforma zahrnula členské státy Evropské unie, Ukrajinu a také například země západního Balkánu, Británii či Turecko. Během úvodní části jednání se k politikům připojil videohovorem ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj.

Se Šmyhalem se na okraj summitu setkal premiér Petr Fiala (ODS). Česko od počátku ruské invaze na Ukrajinu Kyjev podporuje. Fiala byl mezi první trojicí evropských politiků, kteří po začátku válečného konfliktu hlavní město Ukrajiny navštívili.

Česko dosud podle ministryně obrany Jany Černochové (ODS) Ukrajině poskytlo vojenskou pomoc za 4,2 miliardy.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme