Vláda Petra Nečase získala důvěru Poslanecké sněmovny

Kabinet ODS, TOP 09 a platformy kolem vicepremiérky Peake dostal důvěru sněmovny. Pro vládu hlasovalo 105 z 198 přítomných poslanců. Proti se vyslovilo 93 poslanců.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ministři Miroslav Kalousek, Karel Schwarzenberg a premiér Petr Nečas před hlasováním o důvěře vládě

Ministři Miroslav Kalousek, Karel Schwarzenberg a premiér Petr Nečas před hlasováním o důvěře vládě | Zdroj: ČTK

Hlasováním PRO zákonodárci souhlasili s návrhem usnesení, který zněl: Poslanecká sněmovna vyslovuje vládě důvěru. Pro setrvání vlády bylo potřeba získat nadpoloviční většinu záporných hlasů přítomných poslanců.

Premiér Nečas ocenil počet hlasů, které jeho vláda při hlasování o důvěře získala:

„Jsem rád, že se našel dostatečný počet poslanců, kteří chtějí podpořit reformní program vlády, která na sebe vzala nelehký úkol konsolidovat veřejné finance, provést modernizační reformy naší země.“

Současná vláda má druhou šanci obhájit před veřejností své kroky. Tak reagovala krátce po hlasování ve sněmovně o vyslovení důvěry vicepremiérka a zároveň šéfka poslanecké platformy Karolína Peake:

Přehrát

00:00 / 00:00

Výsledek hlasování o důvěře vládě Petra Nečase komentovali ve Stalo se dnes poslanci Stanislav Polčák (TOP 09) a Lubomír Zaorálek (ČSSD) a politoložka Vladimíra Dvořáková

„Jsme na začátku druhé šance této vlády ukázat, že lze vládnout srozumitelně a lze se alespoň pokusit vrátit politice důvěru veřejnosti, kterou senám podařilo společně s opozicí dovést do poměrně nízkých parametrů. Doufám, že se nám to společně podaří a že dnešek je tím novým startem.“

Poslanec TOP 09 Stanislav Polčák se domnívá, že tato vláda může být daleko stabilnější a klidnější než tomu bylo doposud. „Pokud vláda bude dodržovat to, s čím šly do voleb tři její strany, žádný z poslanců by neměl mít důvod destruovat vládní návrhy,“ tvrdí.

Věří, že se vládě podaří prosadit i citlivé části programu, jako církevní restituce nebo valorizaci penzí: „Tito poslanci si byli vědomi toho, že vláda už návrhy schválila a že je potřeba je prosadit na legislativní úrovni v parlamentu.“

ČSSD slibuje vládě tvrdé potírání reforem

Podle šéfa ČSSD Bohuslava Sobotky naopak sněmovna promarnila příležitost najít rychlé východisko ze současné krize:

Důvěru vládě vyslovili (celkem 105 poslanců):
ODS
TOP 09
8 poslanců platformy Karolíny Peake
3 poslanci VV (Milan Šťovíček, Otto Chaloupka, Miroslav Petráň)
nezařazení Pavel Bém, Michal Doktor
Důvěru vládě nevyslovili (celkem 93 poslanců):
ČSSD
KSČM
8 poslanců VV
nezařazení Kristýna Kočí, Vít Bárta,
Jiří Paroubek a Jiří Šlégr
Nepřítomní (2 poslanci):
David Kádner (VV)
nezařazený Jaroslav Škárka

„To východisko mohly být nové volby. Koneckonců po uspořádání nových voleb v co nejkratším termínu volá i většina občanů i ti, kdo přišli v tak velkém počtu minulou sobotu na Václavské náměstí.“

Jeho stranický kolega, místopředseda ČSSD a sněmovny Lubomír Zaorálek tvrdí, že jeho strana této vládě bude ještě více bránit v prosazovaní reforem a klíčových zákonů:

„Věřím, že tato nová sestava, která mi připadá podstatně slabší, než byla ta minulá, nám dává šanci zpochybnit možná některé klíčové záměry vlády, jako například církevní restituce a další. My uděláme všechno proto, abychom téhle slábnoucí vládě zabránili provést reformy, které často překračují nejen jedno volební období, ale které dokonce míří až do příští generace.“

Zaorálek doufá, že se v novém politickém rozložení podaří zabránit například církevním restitucím nebo dotáhnout do konce vyšetření financování Věcí veřejných.

„Problém, že tato vláda je řízena klientelistickými a lobbyistickými skupinami, trvá. Vydáváme se do velmi kalných vod,“ upozorňuje a vzpomíná na poslední vládu Mikuláše Dzurindy na Slovensku, kterou také drželi nezařazení poslanci.

Klasnová: Není žádný důvod k radosti

Podle předsedkyně poslaneckého klubu už bývalé nejmenší vládní strany Kateřiny Klasnové ale vítězné hlasování o důvěře ještě neznamená, že vláda bude stabilní:

„Výsledek nebyl dneska nijak překvapivý. Já si myslím, že spíš bude mnohem dramatičtější sledovat, jak bude Poslanecká sněmovna hlasovat u jednotlivých návrhů zákonů - zvláště u těch zákonů, kde jsou nějaké pochybnosti i v řadách koalice.“

„Pan premiér slíbil, že nezaloží důvěru vlády na volných radikálech – to se právě teď stalo. Já si myslím, že to není důvod k radosti, že to nepřispělo politické kultuře. Uvidíme, jaký bude vývoj situace, uvidíme, jak dlouho to vydrží,“ dodává Klasnová.

Šéf KSČM Vojtěch Filip tvrdí, že vláda má sice důvěru sněmovny, ale ne veřejnosti:

Nečas si před hlasováním o důvěře vládě prověřil věrné poslance

Číst článek

„Jenom není jasné, do kdy euforie z toho, že si sami sobě opět odhlasovali důvěru, bude trvat, protože důvěru občanů ztratili. Nejsou schopni ji znovu nabýt. V tomto ohledu jenom přesvědčí mnohem větší skupinu občanů České republiky, že proti vládě budou tvrdě vystupovat.“

Počet poslanců, kteří vyslovili vládě důvěru, nepřekvapil politoložku Vladimíru Dvořákovou: „Především je tam otázka tří poslanců, kteří jsou z VV, proč neopustili klub VV, proč nepřešli ke Karolíně Peake. Je to situace, že buď mohla mít poslanecký klub Karolina Peake, nebo Věci veřejné. Tito poslanci zůstali ve VV a udrželi tak jejich klub, který má 11 členů.“

Dvořáková vyjadřuje obavy, aby se neobjevily stejné věci, které byly před tím. „Byla sice dostatečná většina 105 poslanců. Předtím byla většina 118 hlasů, ale byli jsme dva roky svědky neustálých diskusí, skandálů, vydírání, nahrávek a podobně. A je otázka, zda něco takového nezůstává, není skryto v této skupině, což by byl problém,“ míní.

Milan Kopp, Český rozhlas, Lucie Maňourová, Matěj Skalický Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme