Jak si Piráti a STAN rozdělí sedm ministerstev? Poměr bude 4:3 pro Starosty, potvrdil Bartoš

Koalice Pirátů a Starostů má mít v nové vládě sedm ze sedmnácti ministerstev. Jak si mezi sebou těchto sedm postů rozdělí? Předseda Pirátů Ivan Bartoš v rozhovoru pro Radiožurnál upřesnil, že rozložení bude čtyři ku třem pro Starosty. „Myslím, že to schéma, které je teď domluvené, je odpovídající a že se v tom koaličně najdeme,“ zhodnotil.

Rozhovor Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ivan Bartoš na tiskové konferenci

Ivan Bartoš na tiskové konferenci | Foto: René Volfík | Zdroj: iROZHLAS.cz

Pane předsedo, v uplynulých dnech to ve vaší koalici se Starosty trochu skřípalo. Hlavně kvůli pirátské povolební analýze, podle které hnutí STAN mělo v předvolební kampani porušit některé dohodnuté principy, třeba výzvami ke kroužkování. Už jste si to vyříkali?
To je věc, která úplně nesouvisí se včerejším (úterním) jednáním s koalicí Spolu o vládě. Je to věc, která je interní. I na řešení takovýchto sporů koaliční smlouva pamatuje. Toto je pouze dílčí část, vypracováváme celou analýzu, která se týká toho, proč naše koalice nedosáhla na cíle, které jsme si dali – k těm 25 procentům.

Přehrát

00:00 / 00:00

Poslechněte si celý rozhovor s předsedou Pirátů Ivanem Bartošem

Je tam i spousta našich chyb v komunikaci a jaké tam byly problémy, ale toto je skutečně analýza, která se týká metody, jakým strany měly v kampani komunikovat, že nesměly být vedeny kroužkovací kampaně na jednotlivé kandidáty. To si probereme vnitřně.

V tuto chvíli analýzu projednávají naše vnitrostranické orgány a budeme pokračovat tak, jak předpokládá koaliční smlouva, tedy na jednání strany Pirátů a Starostů v koaličním režimu koaliční rady.

Tedy na jednání o nové vládě to vliv nemělo.
Žádný vliv to nemělo. A my jsme to s Vítkem Rakušanem (Starostové) jasně řekli.

Ministerstva Pirátů a STAN

Koalice Pirátů a Starostů obsadí podle dohody vyjednané v úterý sedm vládních postů včetně ministra vnitra, průmyslu nebo školství. Už máte jasno v tom, které pozice připadnou Pirátům a které Starostům? O které mají Piráti zájem?
Vnitřně to máme rozvrženo. Vychází to i z nějaké debaty, priorit. Samozřejmě jsme reflektovali i ten nepoměr, který je v tuto chvíli v počtu mandátů ve sněmovně. Koaliční smlouva hovořila o celkovém poměru 2,25 nebo dva ku jedné ve prospěch Pirátů nehledě na výsledek voleb. Ale buďme realisté. Myslím, že to schéma, které je teď domluvené, je odpovídající a že se v tom koaličně najdeme.

Fiala představil rozložení budoucí vlády. Spolu bude mít deset postů, koalice STAN s Piráty sedm

Číst článek

Takže můžete potvrdit, že rozdělení těch sedmi postů bude v poměru čtyři ku třem ve prospěch Starostů, nebo je ten poměr ještě jiný?
Ten poměr je takový, jak říkáte. Ale musí se s tím samozřejmě popasovat naše vnitrostranické orgány. Ostatně včera (v úterý pozdě večer – pozn. red.), i když se strany rozcházely po těch téměř třinácti hodinách jednání, tak to zaznívalo od všech.

Je to jednání na nejvyšší úrovni vyjednávacích týmů a samozřejmě to musí být reflektováno i jednotlivými stranami – jak u koalice Spolu, tak u koalice Pirátů a Starostů.

Můžete říct, o které posty mají Piráti zájem?
Rozhodli jsme se a vychází to i z vyjádření Petra Fialy (ODS), že to zatím – dokud ta smlouva není na stole podepsaná a ten předpoklad je, že předsedové stran jí podepíšou v pondělí – nebudeme komentovat. Dokonce ani personálie se na té platformě vyjednávacích týmů obou dvou koalic neprobíraly.

Bartoš jako ministr?

Nicméně někteří vaši kolegové z obou koalic už potvrdili svůj zájem o konkrétní resorty. Třeba předseda STAN Vít Rakušan by rád řídil ministerstvo vnitra. Tak o který post ve vládě máte zájem vy?
Když se podíváte na vládní tým Pirátů a Starostů, který jsme představili dávno před volbami, tak tam máme nominovány osoby na jednotlivé resorty, na některé jsou třeba i tři lidé a budeme skutečně vybírat nebo nominovat lidi, kteří jsou v tomto veřejně známém takzvaném vládním týmu Pirátů a Starostů, kde je přes 40 jmen.

Mluví se o vás jako o ministru pro místní rozvoj a digitalizaci. Platí to? Máte stále zájem, nebo je tam ještě nějaký kandidát, kterému klidně dát přednost?
Máme tam několik možností, ale skutečně o personáliích ve vztahu k jednotlivým postům zatím nehovoříme. Je to věc stran, je to věc následně i jednání koalic Spolu a Pirátů a Starostů.

STAN porušoval předvolební dohody, vyplývá z analýzy Pirátů. Rakušan jakékoli pochybení odmítl

Číst článek

Opakujete, že návrh koaliční smlouvy o programu budoucí vlády mají projednat orgány všech pěti stran. Jak to bude vypadat u Pirátů? Čekáte nějaké změny, nějaké třenice? Ještě nějaké problémy?
Postup je jasný, každá strana koalice – i možné budoucí koalice ve smyslu sestavování vlády – má svůj vnitřní mechanismus a orgán, který o podpisu takovéto smlouvy rozhoduje, ať je to grémium, nebo u Starostů celostátní výbor, u nás je to celostátní fórum. K té smlouvě budeme přistupovat tak, že republikové předsednictvo bude rozhodovat o podpisu a následně poběží hlasování celostátního fóra. Ostatně je to mechanismus, který byl použit, i když jsme téměř před rokem vstupovali do koalice se Starosty.

Očekáváte nějaké komplikace?
Budeme se bavit na platformě celostátního fóra. U nás o takovýchto věcech rozhoduje a vždy rozhodovala celá strana. A první krok je představit, co vlastně vyjednávací tým koalice a Piráti vyjednali. Celou dobu se pozornost upíná poměrně silně na jednotlivé resorty, ale nejdůležitější bylo najít programové shody.

Ostatně největší část úterního jednání s koalicí Spolu zabralo právě procházení těch jednotlivých agend – ať je to sociální oblast, průmysl a obchodu, digitalizace a dalších. Hledali jsme konsenzuální řešení třeba na oblasti, kde sice míříme ke stejnému cíli, ale koalice Pirátů a Starostů si představuje jiné cesty.

Takže já bych nepředjímal. Skutečně důležité je, aby stranické aparáty nebo lidé, kteří o tom rozhodují v rámci svých stran, dostali k posouzení návrh koaličního programu, na jehož základě bude potom případně i programové prohlášení vlády.

Jiří Chum, ztr, ako Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme