Vláda plánuje debatu s rektory i studenty o změnách vysokého školství

Vláda bude podle premiéra Petra Nečase o změnách vysokého školství dál jednat s rektory i zástupci studentské komory. Nečas tak reagoval na dnešní protesty studentů proti reformě univerzit. Podle premiéra je ve svobodné zemi normální, že studenti vyjadřují názor na kroky vlády například i na demonstraci.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Studentská demonstrace přechází za asistence policie přes most k Úřadu vlády

Studentská demonstrace přechází za asistence policie přes most k Úřadu vlády | Zdroj: ČTK

Studenti vyzvali před Úřadem vlády ministra školství Josefa Dobeše, aby za nimi z jednání kabinetu přišel, ten ale jejich prosbu nevyslyšel.

„Kdyby nejednala vláda České republiky, tak by zřejmě řada z nás měla prostě možnost tma odejít, ale není možné přerušit jednání vlády, protože se koná nějaká demonstrace. Kdyby se to konalo v jiný časový moment, tak i já bych tam samozřejmě přišel,“ uvedl Nečas.

Ani podle vicepremiérky Karolíny Peake z Věcí veřejných se šéf školského resortu debatě nebrání.

Přehrát

00:00 / 00:00

Poslankyně školského výboru Anna Putnová z TOP 09 a Dagmar Navrátilová z VV mluví o protestech studentů v Ozvěnách dne na Radiožurnálu.mp3

Předsedkyně školského výboru Poslanecké sněmovny Anna Putnová z TOP 09 se domnívá, že obavy, které vyjadřují studenti i akademická obec, o akademické svobody jsou oprávněné. Stát by měl podle ní říkat, co chce od vysokých škol, ale neměl by jim říkat, jakými způsoby toho mají dosahovat.

„Stát selhával v posledních dvaceti letech v tom, že svoji regulatorní funkci neplnil dobře, ať se to týká počtu nově zakládaných vysokých škol, kvality vysokých škol, počtu studentů. To, že situace ve vysokém školství je dnes taková jaká je, je díky tomu, že regulatorní mechanismy selhávaly. A napravovat to tím, že se posílí kontrola, si myslím, že je naprosto špatná cesta,“ řekla Anna Putnová.

S tímto názorem souhlasí i místopředsedkyně školského výboru Sněmovny Dagmar Navrátilová z Věcí veřejných.

Demonstrace studentů v Praze | Foto: Radim Beznoska

„Já vidím čtyři takové oblasti, které by bylo třeba ve vysokém školství řešit. A teď je otázka, jestli k tomu nutně musí být nový zákon, anebo jestli bychom tu reformu nemohli dát do novely,“ uvedla Dagmar Navrátilová.

Ke zmíněným čtyřem oblastem podle ní patří vznik vysokých škol, jejich řízení, kvalita a financování.

„A v rámci financování řešme školné či jakoukoliv spoluúčast, ale to financování je velký komplexní problém, kterému musí předcházet finanční pomoc studentů a dlouhodobější horizont ve financování vysokého školství. A potom je až za další otázka, jakým způsobem se budou studenti spolupodílet,“ řekla Navrátilová.

Studenti i rektoři připouštějí, že reforma je nutná. Nelíbí se jim ovšem konkrétní záměry, s nimiž přichází ministr školství Josef Dobeš.

Veronika Sedláčková, Klára Bílá, Martina Spěváčková, Eva Presová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme