Vláda podle Nečase nechce jen škrtat. Chce se zaměřit na prorůstová opatření

Vláda Petra Nečase se chce po obnovení mandátu soustředit hlavně na prorůstová opatření. Na dnešní ideové konferenci ODS v Českých Budějovicích premiér uvedl, že vláda plánuje pokračování programu zateplování domů Zelená úsporám, snížení daní firmám, které budou spolupracovat s vysokými školami nebo například sdílení pracovních míst. Nečas odmítl protesty odborářů, že si země vede špatně.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Premiér Petr Nečas | Foto: ČTK

„Kdyby byla v České republice situace tak špatná, projevilo by se to na důvěryhodnosti země u zahraničních institucí a na finančních trzích. A zde si nestojíme v rámci Evropy vůbec špatně, právě naopak. Máme poměrně silnou měnu a jedny z nejnižších úroků státních dluhopisů. Máme relativně nízkou nezaměstnanost a veřejný dluh," říká premiér Nečas.

Přehrát

00:00 / 00:00

Premiér Petr Nečas na ideové konferenci ODS v Českých Budějovicích zhodnotil situaci České republiky

V rámci prorůstových opatření chce premiér kromě lepšího čerpání evropských peněz podpořit i podnikatele:

„Chceme se zaměřovat na snižování administrativní zátěže podnikání v České republice, která je stále enormní. Moje vláda bude zároveň bránit zvyšování přímých firemních daní a zdanění práce.“

Kromě odstranění nepřiměřené ochrany zaměstnanců vláda podpoří i zavádění nových opatření, které by měly zjednodušit vztahy mezi zaměstnanci a zaměstnavateli.

„Naším cílem je razantně zjednodušit zákoník práce, zavést možnost vyplatit se z výpovědní doby, podpořit práci na zkrácený úvazek, umožnit sdílení pracovních míst několika zaměstnanci nebo vytvořit lepší podmínky pro práci takzvaně na zavolanou.“

Čekají nás skutečně důležitá hlasování, řekl Nečas po vyslovení důvěry

Číst článek

Rozpočtová opatření vlády sníží podle guvernéra České národní banky Miroslava Singera letos výkon ekonomiky o 0,4 procentního bodu. ČNB očekává letos stagnaci ekonomiky, bez vládních opatření by ekonomika letos podle guvernéra rostla o 0,4 procenta.

Vláda se v letošním roce rozhodla srazit výdaje v rozpočtu za téměř 24 miliard korun. Cílem je dodržet naplánovaný schodek státního rozpočtu 105 miliard korun a celkový deficit veřejných financí na 3,5 procenta HDP.

Další úspory v podobě vyšší DPH, nižšího růstu penzí a rušení úřadů vláda chystá i v dalších letech.

Pavla Firbacherová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme