Vláda podle očekávání nepodpořila sociální návrhy levice

Vláda dnes podle očekávání odmítla podpořit návrhy levicové opozice, které měly rodinám s dětmi a důchodcům kompenzovat dopady vysoké inflace. Premiér Mirek Topolánek (ODS) uvedl, že jde pouze o předvolební gesta.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Miroslav Kalousek, Mirek Topolánek a Martin Bursík | Foto: Úřad vlády ČR

Bez ohledu na názor vlády normy projedná sněmovna. Zabývat se tak bude například zavedením půlmilionových půjček mladým manželům, které navrhují komunisté, a návrhem ČSSD na jednorázový příspěvek pro děti a důchodce.

Důchodcům by podle poslanců ČSSD měl stát před Vánocemi vyplatit 3000 korun, nezaopatřeným dětem pak 2000 korun. Každá rodina by přitom mohla získat maximálně 6000 korun. Nárok na peníze by pak neměly rodiny, které mají příjmy vyšší než čtyřnásobek životního minima.

"Pokud počítáme nárůst cen potravin, energií, pokud započítáme například dopravu středoškoláků do školy, pokud rodina chce, aby děti navštěvovaly nějaké kroužky a tak dále, tak potom je nárůst pro rodinu hodně velký. My tímto způsobem chceme kompenzovat tento nárůst cen tak, aby se rodiny vrátily někam, kde byly," řekla poslankyně ČSSD Anna Čurdová, která návrh předkládá.

V prvních dvou letošních měsících ceny meziročně vzrostly o 7,5 procenta, v březnu o 7,1 procenta, v dubnu a květnu o 6,8 procenta. Podle poslanců ČSSD se inflace dotkla nejvíc právě rodin s dětmi a penzistů, a stát by jim proto měl dopady dorovnat.

Podle premiéra Mirka Topolánka (ODS) však jde o populistické gesto související s podzimními krajskými a senátními volbami, na které ve státním rozpočtu není dost peněz. "Můžou nabízet tyto populistické pastelkovné a podobně, je to protisystémové a my se tím nebudeme zabývat. Máme samozřejmě plán, který tak, jak ho realizujeme, znamená pro potřebné daleko větší význam než tyto jednorázové, nerealizovatelné, fiskálně ničím nezaplatitelné výkřiky," uvedl Topolánek.

Vláda se přitom již rozhodla důchodcům kvůli inflaci přidat mimořádně od srpna. Každý penzista by si tak měl měsíčně polepšit o 470 korun. Do konce roku tedy celkem získá 2350 korun.

Martin Hromádka, Václava Marešová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme