Vláda podpoří rozvoj vysokorychlostního internetu

Vláda bude podporovat služby vysokorychlostního internetu. Nesmí ale zasahovat do konkurenčního boje mezi poskytovateli propojení. Bude na to uvolněna část peněz z prodeje státního podílu v Českém Telecomu. Nic jiného nezbývá, protože vysokorychlostní internet je v Česku doslova v plenkách.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

práce s internetem

práce s internetem | Foto: Alcatel

V porovnání s vyspělými státy unie je dostupný jen pro tři procenta Čechů - jinde je to čtyřnásobek, tedy 12 procent populace. A proč to tak je? "My identifikujeme dva důvody: první je, že to je příliš drahé," vysvětluje ministr informatiky Vladimír Mlynář. "A druhou věcí je, že není dostatečná nabídka právě toho obsahu."

Právě malá poptávka po nových službách je důvodem toho, že se vysokorychlostní internet v Česku rozvíjí velmi pomalu. Prostě jsme zvyklí, že pro nový občanský průkaz jdeme na úřad nebo že oblíbený film stahujeme celou noc.

"Čili chceme, aby stát podporoval nabídku a rozvoj těch služeb třeba v oblasti zdravotnictví, vzdělávání, historie," říká ministr Mlynář.

Cílem národní strategie, kterou právě teď dokončuje jeho tým, je, aby se Česko do roku 2010 dostalo na špici. Podle analýzy prestižního časopisu Economist přitom máme docela dobře našlápnuto. Ze zemí střední a východní Evropy jsme v internetu na druhé příčce. Podnikatelé dokonce mohou na síti sítí využívat lepší služby než třeba v Holandsku nebo ve Velké Británii.

Dušan Valenta, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme