Vláda podpořila dotace na opravy panelových domů

Ministr pro místní rozvoj Radko Martínek ve vládě uspěl se svým návrhem dotovat rekonstrukce panelových domů. Jejich majitelé nebo majitelé jednotlivých bytů mohou získat až 40 procent z částky, kterou na opravu potřebují. Státní podporu panelových domů musí Česku posvětit Evropská komise.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Panelový dům na sídlišti | Foto: Marián Vojtek

Dotace na opravy panelových domů bude nově poskytovat státní fond rozvoje bydlení. Pro letošek má na tyto účely vyčleněno 400 milionů korun.

Co musí zájemci o peníze splnit, upřesnil Radiožurnálu ministr pro místní rozvoj Radko Martínek. "Žadatel musí mít havarijní výměr a my můžeme poskytnout maximálně 55.000 korun na jednu bytovou jednotku," řekl Martínek.

Peníze může získat fyzická i právnická osoba, která je vlastníkem nebo spoluvlastníkem panelového bytového domu nebo bytu. Určeny jsou ale jen na opravy domů postavených v letech 1950 až 1990. Směřovat musí na odstranění konstrukčních či funkčních vad a statických poruch nosných konstrukcí.

Do doby, než Evropská komise o dotacích na opravy panelových domů rozhodne, bude moci stát poskytovat dotace jednomu příjemci jen do výše 100.000 eur během tří let, rozhodla vláda. Jak dlouho bude proces slučitelnosti předpisu s právem EU trvat, nelze podle vyjádření kabinetu přesně říci.

Podle dosavadních zkušeností to může být až několik měsíců. Pokud by se ale schválení nepodařilo do konce února, chystá se ministr pro místní rozvoj Radko Martínek v březnu o této záležitosti jednat s Evropskou komisí. "Budeme se snažit, aby notifikace proběhla co nejrychleji," dodal Martínek.

S návrhem dotací nesouhlasí Svaz českých a moravských bytových družstev. Podle jeho předsedy Víta Vaníčka totiž státní fond kvůli novému modelu pozastavil financování už zaběhnutých projektů. "Lidé, které jsem léta přesvědčovali, že si mají spořit do fondu oprav, aby mohli následně zafinancovat opravu svých panelových domů, tak jejich je dneska pošlapána," upozornil Vaníček.

Martin Hromádka, Ondřej Černý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme