Vláda podpořila možnost vyvlastnění pozemků v průmyslových zónách

Vyvlastnění pozemků pro stavbu průmyslových zón, pokud je jejich majitelé odmítnou prodat, předpokládá návrh novely stavebního zákona, který schválila vláda. Podle ministra průmyslu Miroslava Grégra se tak zamezí spekulacím s cenou pozemku, kdy vyvlastnění proběhne za náhradu odpovídající ceně obvyklé v dané lokalitě.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Také samotné vyhlašování průmyslových zón má dostat přesná pravidla. Měly by být totiž vyhlašovány na příslušný rok. Nebude tedy možné, aby si někdo vymyslel průmyslovou zónu v průběhu roku a na takové území vyhlásil veřejný zájem.

Pobočky a zastoupení zahraničních společností podnikající v České republice by měly mít možnost nakupovat na našem území nemovitosti. Výjimkou mají být lesy a zemědělská půda. Předpokládá to návrh novely devizového zákona, který dnes vláda doporučila parlamentu ke schválení.

Jak připomněl mluvčí ministerstva financí Libor Vacek, dosud tuto možnost měli pouze čeští občané, fyzické osoby s trvalým pobytem v České republice a firmy, které byly u nás registrovány. K jejímu rozšíření i na další subjekty se podle Vacka Česká republika zavázala v Evropské dohodě.

Na základě novely devizového zákona by také mělo dojít ke zrušení všech regulačních ustanovení, týkajících se volného pohybu kapitálu, která dosud mohla být zmírněna či odstraněna devizovým povolením ministerstva financí nebo České národní banky.

Milan Kopp, Aleš Heřmánek, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme