Vláda podpořila odvolání prezidia Pozemkového fondu

Ministr zemědělství navrhl odvolat všechny členy prezidia Pozemkového fondu kvůli aféře s převody půdy spekulantům a vláda jeho návrh schválila. O jejich odvolání bude na nejbližším zasedání jednat Poslanecká sněmovna, která prezidium na návrh vlády volí a odvolává. Ministr Petr Zgarba to oznámil po jednání kabinetu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Petr Zgarba | Zdroj: ČTK

Pozemkový fond, který spravuje státní zemědělské nemovitosti, čelí kritice za to, že umožnil spekulantům získat lukrativní pozemky v okolí Prahy i v dalších místech. Spekulanti tak měli vydělat až dvě miliardy korun. Pokud Sněmovna návrh schválí, současné prezidium bude odvoláno k 30. listopadu.

"Na příštím zasedání vlády příští středu bude předložen návrh na jmenování nových členů prezidia Pozemkového fondu, pokud bude schválen, tak bude předložen na nejbližším zasedání Poslanecké sněmovny," řekl ministr Zgarba.

Ministr zemědělství sám stojí v čele prezidia ze zákona, a návrh na odvolání se ho tudíž netýká. Teď tvrdí, že byl odpůrcem zvláštního režimu a zastavil ho prý hned, jak to bylo možné.

Naopak podle ODS transakce s pozemky vyvolávají podezření ze spoluúčasti ministra na této spekulaci. Občanští demokraté vyzvali Zgarbu k odstoupení. Ten to odmítl.

David Vandrovec Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme