Vláda podpořila posílení práv obětí trestných činů

Vláda na svém jednání schválila návrh zákona, který výrazně posílí práva obětí trestných činů. Dostane se jim výraznější pomoci i ochrany, navíc můžou počítat s širším finančním odškodněním.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jiří Pospíšil, briefing k pověření Stanislava Mečla dočasným vedením Vrchního státního zastupitelství

Jiří Pospíšil, briefing k pověření Stanislava Mečla dočasným vedením Vrchního státního zastupitelství | Foto: Filip Jandourek

Oběti mají nárok na více informací o pachateli, například kdy opustí věznici. Důraz je přitom kladen na srozumitelnost.

Zákon rovněž ukládá policistům nebo státním zástupcům větší respekt důstojnosti člověka, na kterém byl spáchán trestný čin.

Oběť si také bude moci zvolit, jestli chce být vyslechnuta osobou stejného či opačného pohlaví.

„Policejní orgán a státní zástupce budou muset už při prvním kontaktu oběť informovat o tom, na které subjekty se bude moci dále obrátit s žádostí o odbornou pomoc,“ říká ředitelka legislativního odboru ministerstva spravedlnosti Dana Prudíková.

Přehrát

00:00 / 00:00

Ředitelka legislativního odboru ministerstva spravedlnosti Dana Prudíková vysvětlila v Ozvěnách dne obsah zákona podrobněji

„Norma vychází z toho, že svědectví oběti je často stěžejním důkazem pro odhalení pachatele, ale oběťmi se žádná právní norma v České republice uceleně nezabývá,“ upozorňuje.

V nepříjemných situacích, jako je třeba soudní přelíčení, by mohl oběť zastupovat její zmocněnec.

Také bude mít právo na ochranu před takzvaným druhotným poškozením v důsledku projednávání trestného činu. Současně se zavádí nový institut prohlášení oběti.

„Oběť může v kterékoli fázi trestního řízení prohlásit, jaké konkrétní dopady měl trestný čin do její osobní nebo rodinné sféry," vysvětlil ve SVětě o druhé na Rádiu Česko náměstek ministra spravedlnosti František Korbel.

„Toto prohlášení může mít satisfakční účinky pro oběť samotnou, ale především je to významný podklad pro přiznání práva na náhradu takzvané nehmotné újmy, to znamená osobnostní újmy způsobené trestným činem,“ dodal.

Finanční kompenzace ano, od pachatele možná

Již nyní se poskytují finanční kompenzace v případech, kdy došlo k újmě na zdraví, nebo pro pozůstalé oběti trestného činu.

„Nově budou mít na kompenzaci právo i oběti trestného činu proti lidské důstojnosti v sexuální oblasti, tedy znásilnění, pak také týrané děti a rozšiřuje se skupina pozůstalých osob o sourozence a registrované partnery,“ zmiňuje Prudíková.

Přehrát

00:00 / 00:00

Hostem Světa o druhé na Rádiu Česko byl náměstek ministra spravedlnosti František Korbel

Zvýší se také prvotní náhrada škody od státu. U újmy na zdraví z 25 na 50 tisíc korun jednorázové okamžité pomoci, v případě úmrtí ze 150 na 200 tisíc korun.

Vedle okamžité pomoci státu ale také zůstává právo na náhradu škody podle trestního řádu. V případě těžkého ublížení na zdraví nebo smrti může dosahovat až milionových částek.

Odškodnění od pachatele závisí na debatě, kterou chce ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil ještě otevřít. Výnosy z trestné činnosti by podle něho neměly propadnout státu, ale měla by je získat právě oběť.

Ministerstvo spravedlnosti bude udílet oprávnění nestátním neziskovým organizacím, které poskytují právní informace obětem trestné činnosti a které nabídnou speciální programy.

Rovněž povede veřejný registr poskytovatelů služeb, do něhož se zapíšou třeba Probační a mediační služba a za splnění zákonných podmínek i advokáti.

Posílení pozice obětí více odpovídá právním zvyklostem Německa nebo Rakouska.

Český rozhlas, Ondřej Černý, Lucie Maňourová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme