Vláda podpořila seniory v nájemních bytech, snadněji dosáhnou na podporu

Nájemné bydlení pro sociálně slabší skupiny včetně seniorů se má stát dostupnějším. Vláda schválila nová pravidla pro poskytování úvěrů, dosáhnout na ně by mělo být snadnější. Žádosti bude Státní fond rozvoje bydlení přijímat od začátku srpna, k dispozici má letos tři sta milionů korun.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Městský nájemní dům v Brně - ilustrační foto

Městský nájemní dům v Brně - ilustrační foto | Foto: Vladan Dokoupil

Podle Miroslava Kalouse, náměstka ministra pro místní rozvoj, vláda především schválila snížení věkové hranice pro nájemníky podporovaných bytů z původních sedmdesáti na pětašedesát let. „Tím se zvýší absorpční kapacita a vláda tak zareagovala na věkový vývoj populace,“ vysvětluje Kalous.

Vláda také snížila minimální podlahovou plochu nových bytů z pětatřiceti na pětadvacet metrů. „Reagujeme tak na vývoj cen a schopnost lidí dosáhnout na bydlení a zvyšujeme tím dostupnost bydlení i pro lidi, jejichž příjem nebo důchod není příliš vysoký,“ říká náměstek ministra pro místní rozvoj.

Přehrát

00:00 / 00:00

Náměstek ministra pro místní rozvoj Miroslav Kalous v Ozvěnách dne informoval o změnách v podpoře nájemního bydlení, které schválila vláda.

Za poslední důležitou schválenou změnu Kalous označil umožnění rekonstrukcí velkých bytů na menší. Jde podle něj o prevenci ukončení regulace nájemného ve velkých městech, protože stěhovat starého člověka daleko od místa, na které je zvyklý a kde má známé, není jednoduché.

„Podmínkou je, aby vždycky vznikl alespoň jeden další nájemní byt. Tím vytváříme prostor jak pro seniory, aby v bytech mohli zůstat bydlet, tak i pro vlastníky bytů, aby mohli byty rekonstruovat na menší,“ upřesňuje Kalous.

Dosáhnout na podporu nebude podle Kalouse příliš složité, kritéria jsou podle něj stejná jako v případě stavby či rekonstrukce vlastního bytu.

„Protože se ale jedná o peníze z veřejných rozpočtů, požadujeme také informaci o bezdlužnosti vůči státu a stanovisko obecního úřadu, že se pozemky nenacházejí v zátopovém území a tak dále,“ říká Kalous s tím, že žádosti bude schvalovat komise v čele s profesorem Michalem Mejstříkem.

„Členy komise jsou inženýr Taraba ze Sdružení nájemníků nebo doktor Pernes z Rady seniorů České republiky. Komise posoudí projekt, ohodnotí jeho životaschopnost, schopnost budoucích nájemníků nájem skutečně hradit. Hodně se posuzuje pořizovací cena přepočítaná na metr čtvereční a také zda mají lidé v dané lokalitě alternativu,“ uzavírá náměstek ministra pro místní rozvoj Miroslav Kalous.

Veronika Sedláčková, David Bernardy Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme