Vláda podpořila úvěr na nákup gripenů

Nákup 24 stíhaček Jas-39 Gripen pro českou armádu by měl stát hradit úvěrem ve výši téměř 77 miliard korun. Tento způsob financování nákupu stíhaček podpořila vláda, když schválila návrh zákona o přijetí úvěru. Konečné slovo ale bude mít parlament.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Saab J-39 Gripen nad oceánem | Foto: SAAB-BAE Systems

Na vlastní nákup gripenů by měl být použit úvěr ve výši do 58 a půl miliardy korun. Zbytek ve výši 18,4 miliardy budou tvořit úroky.

Zatím nelze odhadnout, jak s tímto záměrem u zákonodárců vláda uspěje. Pravicová opozice totiž nákup nových nadzvukových letounů pro armádu kritizuje a vládní rozhodnutí považuje za neuvážené.

Kabinet rozhodl také o uvolnění půl miliardy korun z rozpočtové rezervy pro výstavbu společné automobilky Peugeot Citroen a Toyoty u Kolína. Podniky získají také desetileté daňové prázdniny, dotaci 80 tisíc korun na každé nově vytvořené pracovní místo a rekvalifikace pracovníků. Navíc získají nadstandardní pobídky ve formě pomoci při náboru a školení požadovaného počtu pracovníků, které zajistí regionální úřady práce. Pobídky musí ještě schválit Úřad pro ochranu hospodářské soutěže.

Aleš Heřmánek, Lenka Rákosová, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme