Vláda podpořila zřízení dětských skupin. Budou alternativou školek

Rodiče předškoláků by v budoucnu mohli využívat novou službu v hlídání svých potomků. Firmy, obce nebo neziskové organizace by mohly začít zřizovat takzvané dětské skupiny. Návrh ministerstva práce a sociálních věcí dnes podpořila vláda.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

V mateřské škole | Foto: Fotobanka stock.xchng

MPSV chce novinkou usnadnit rodičům návrat do práce a zároveň pomoci řešit problém přeplněných mateřských školek. Založení skupiny by mělo být výrazně jednodušší než například firemní školky. Ministerstvo chce také službu podpořit tím, že zaměstnavatel si náklady bude moct odečíst z daní.

Ani to ale podle Zdeňka Fialy ze společnosti, která se zabývá zřizováním firemních školek, nepomůže. Firmy podle něj nové možnosti příliš nevyužijí.

Přehrát

00:00 / 00:00

Fungování dětských skupin přiblížila v Dopoledním Radiožurnálu Lydie Keprová z oddělení koncepce rodinné politiky MPSV

„Velká část firem, které fungují v různých sektorech, by samozřejmě tu službu ráda outsourcovala. To ale nový zákon o dětské skupině úplně neumožňuje,“ uvedl.

Navíc je podle něj rozdělen na malou, střední a velkou skupinu. „Mám pocit do 24 dětí. Což také není úplně vhodné. Z našeho pohledu je to spíše hlídání, čímž ty děti z pedagogického pohledu strádají,“ dodal.

Proti návrhu měli výhrady i odboráři, firmy nebo hospodářská komora. Některým odborníkům zase vadí, že novinka nezajišťuje oproti školkám vzdělání dětí.

Skupina není školka

Podle ministra Jaromíra Drábka z TOP 09 dětské skupiny ale nemají nahrazovat mateřské školky. Zdůraznil, že dětská skupina není klasickým předškolním zařízením.

„A také nemá ambici být předškolním zařízením. Skutečně musíme rozlišovat mezi mateřskou školou jako předškolním zařízením, tedy výchovným, vzdělávacím instrumentem, a dětskou skupinou, která je spíše formou péče o dítě prostřednictvím pečovatelky,“ zdůraznil.

Nový typ služby

Lydie Keprová z oddělení koncepce rodinné politiky ministerstva doplnila, že půjde o nový typ služby péče o děti, který by měl rozšířit existující spektrum těchto služeb, nikoli nahrazovat mateřské školy.

„Mateřské školy poskytují vzdělání podle školského zákona, to znamená podle vypracovaných rámcově vzdělávacích programů. V dětské skupině bude povinnost vypracovat takzvaný koncept výchovy a péče. To znamená, pečující osoby tam tedy budou o děti pečovat v souladu s tím, aby se děti rozvíjely podle svých potřeb a podle věku,“ uvedla Lydie Keprová ve vysílání Radiožurnálu.

Přehrát

00:00 / 00:00

O dětských skupinách mluvili ve Světě o druhé s místostarostkou Říčan Hanou Špačkovou

O děti se budou starat pečovatelky a pečovatelé, kteří budou muset splňovat některou z odborností vyjmenovaných v zákoně.

„Jsou tam zdravotnická vzdělání, sociální vzdělání, pedagog mateřské školy a potom připravovaná profesní kvalifikace pro činnost chůvy pro děti do zahájení povinné školní docházky. S tím, že ta pečující osoba bude muset jednu z těchto odborných způsobilostí zvolit,“ dodala.

Rodiče, kteří nemají hlídání pro své dítě, se možná dočkají pomoci

Číst článek

Problém s nedostatkem míst ve školkách znají i v Říčanech u Prahy. Podle místostarostky Hany Špačkové proto budou možnost zřízení dětských skupin zvažovat.

„Ale záleží na tom, jak budou schválena všechna ta hygienická pravidla s tím související. Protože jestli dnes máme přesně daný počet dětí na určitou plochu, je to přesně vypočítáno, myslím si, že to nejsou nějak přehnaná kritéria. A jestliže my dnes bojujeme hlavně s prostory, v nichž tu školku uspořádáme, tak to si myslím, že bude pořád stejný problém,“ podotkla ve Světě o druhé.

Tereza Bartůňková, mta, Martina Spěváčková, bre Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme