Vláda pomalejší deregulaci nájemného nepodpořila, ani nezamítla

Novela zákona o pomalejší deregulaci nájmů půjde do parlamentu bez přímé podpory kabinetu. Vláda se k poslaneckému návrhu, který by chtěl řešit prudký růst nájmů hlavně ve větších městech, postavila neutrálně. Vadí jí, jak řekl Radiožurnálu ministr a předseda legislativní rady vlády Pavel Svoboda, nesystematičnost návrhu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Městská ulice | Foto: Jan Rosenauer

I přes neutrální postoj vlády půjde návrh zákona, který by měl růst deregulovaných nájmů ve vybraných obcích prodloužit až do roku 2012, tedy o tři roky déle, než se původně plánovalo, do parlamentu.

Podle ministra Pavla Svobody ale jde o zákon sociálně citlivý: "Je to dílčí novelizace toho celého systému, ale je to novelizace, která je na jednu stranu sociálně citlivá, protože se dotýká statisíců lidí ve velkých městech. To bylo také hlavní motto, proč ten návrh byl vůbec podán, aby v současné situaci byla ta deregulace citlivě poupravena tak, aby nevzniklo vyšší sociální pnutí."

Růst regulovaného nájemného by se měl podle autorů novely zpomalit tam, kde se letos nájmy zvýší o více než 40 korun na metr čtvereční. Skupina poslanců zdůvodňuje svůj návrh tím, že nájemné často roste rychleji, než se původně předpokládalo.

Například v bytě s regulovaným nájemným na Praze 2 můžou obyvatelé během letošního roku za nájem zaplatit až dvakrát tolik. Původně měl být roční růst uvolněných nájmů jenom kolem 20 procent.

Regulované nájemné se v celé republice vztahuje na víc než 700. 000 bytů. To je necelá pětina bytového fondu v České republice.

Marika Táborská, Věra Pfeifferová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme