Vláda pomůže nemocnicím, dálniční známky podraží

Vláda pomůže krajům s dluhy bývalých okresních nemocnic. Podle ministryně zdravotnictví Marie Součkové by mohla Konsolidační agentura odkoupit až 50 procent pohledávek. Kabinet také schválil návrh Ministerstva dopravy, podle kterého roční dálniční známka pro vozidla do 3,5 tuny podraží o stovku na 900 korun. Zato téměř úplný zákaz potratů vládou neprošel. Podle osmi poslanců, kteří kriminalizaci potratů navrhovali, by měl jít lékař za provedeni interrupce na pět let do vězení případně nesměl dál vykonávat své povolání.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Strakova akademie

Strakova akademie | Foto: Jan Rosenauer

Vláda pomůže krajům s dluhy bývalých okresních nemocnic. Podle ministryně zdravotnictví Marie Součkové by mohla Konsolidační agentura odkoupit až 50 procent pohledávek. Vláda bude ale posuzovat samostatně každý případ. Resort zdravotnictví k tomu připraví seznam všech nemocnic s analýzou jejich současného stavu. Pomoc kabinet totiž podmiňuje redukcí lůžek a personálu. Kraje předběžně odhadovaly dluh nemocnic na šest miliard. Z výsledků hospodaření za rok 2002 podle Součkové vyplynulo, že mají nemocnice závazky přesahující 4 miliardy a samy vymáhají téměř 3 miliardy korun.

Téměř úplný zákaz potratů vládou neprošel. Podle osmi poslanců, kteří kriminalizaci potratů navrhovali, by měl jít lékař za provedeni interrupce na pět let do vězení případně nesměl dál vykonávat své povolání. Samotné ženě, která by potrat podstoupila, by ale žádný trest nehrozil. Skupina poslanců chtěla potrat uzákonit je v případě, kdy je nutný k záchraně života rodičky nebo je těhotenství důsledkem znásilnění. Kriminalizace interrupcí nemá šanci na úspěch ani v parlamentu. Sami autoři předlohy přiznávají, že svým návrhem chtěli spíše otevřít diskusi o tomto problému.

Za dálniční známky zaplatíme od příštího roku více. Kabinet schválil návrh ministerstva dopravy, podle kterého roční dálniční známka pro vozidla do 3,5 tuny podraží o sto korun na 900. Za auta do 12 tun se bude platit sedm tisíc korun. Známka pro nákladní auta těžší než 12 tun bude stát o dva tisíce více - tedy 14 tisíc korun. Podle mluvčí Ministerstva dopravy Ludmily Roubcové navrhl resort zdražení dálničních známek proto, že poslední tři roky se jejich cena neměnila. "Veškeré finanční prostředky získané z dálničních kuponů, putují do Státního fondu dopravní infrastruktury. To znamená, že finanční prostředky získané z dopravy, se do dopravy vrací. Jedná se o opravu a údržbu komunikací, ale také o novou výstavbu."

Víc zaplatí i ten, kdo bude chtít dálniční známku na dobu kratší než jeden rok. Roční dálniční známky pro osobní auta naposled podražily před pěti lety, kdy se jejich cena zdvojnásobila. Pro nákladní vozy se cena zvyšovala naposledy v roce 2000. Během tří let by mělo dálniční známky nahradit elektronické mýto. To chce ministerstvo dopravy zavést až po vyhodnocení zkušeností z Německa a Rakouska a v koordinaci s ostatními zeměmi střední Evropy.

Markéta Kaclová, Viktorie Hošková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme