Vláda: Poradce pro privatizaci Unipetrolu vybere komise

Vláda rozhodla o postupu při výběru poradce pro privatizaci Unipetrolu. Na výběr Fond národního majetku nevypíše veřejnou obchodní soutěž, ale osloví nejméně šest vybraných potenciálních zájemců. Z nich pak vítěze řízení vybere meziresortní komise.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vláda tak schválila navrhovaný postup ministerstva průmyslu a obchodu, veřejnou soutěž naopak prosazovalo ministerstvo financí. Dalšími tématy byla novela bezpečnostní strategie České republiky a návrh zákona o výkonu ústavní a ochranné výchovy a o preventivně výchovné péči ve školských zařízeních. Česká republika bude v bezpečnostních otázkách postupovat podle novelizované strategie. Jak potvrdil mluvčí Libor Rouček, rozhodla o tom vláda na návrh ministra zahraničí. Bezpečnostní strategie vymezuje zájmy ČR, stanovuje obecná bezpečnostní rizika a rovněž charakterizuje to celkové bezpečnostní prostředí na počátku 21. století definuje záměry a opatření, jejichž cílem je zajistit nebo posílit bezpečnost státu a jeho obyvatel. Vznik nové strategie vysvětlil Rouček tím, že narozdíl od uplynulých let došlo k některým změnám - tou nejdůležitější je naše členství v NATO a také jsme již blíže vstupu do EU.

Ústavní a ochranná výchova dětí se bude řídit podle nových principů. Vláda dnes proto souhlasila s návrhem novely zákona, který, jak řekl mluvčí Libor Rouček by měl nahradit dosavadní nevyhovující vyhlášku o výchovných ústavech z roku 1981.

Účelem tohoto návrhu zákona je vymezit pravomoci a povinnosti školských zařízení vzhledem k nezletilému dítěti i k jeho zákonným zástupcům, stanovit práva a povinnosti nezletilého svěřeného do péče školského zařízení, stanovit věkový rozsah svěřených osob a důvody, pro které mohou být do výchovných zařízení umístěny, umožnit vytvářet podmínky pro vzdělávání, upravit úhradu nákladů za péči a též humanizovat výchovný proces v souladu s Úmluvou o právech dítěte.

Markéta Kaclová, Milan Kopp, Aleš Heřmánek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme