Vláda posílá do parlamentu návrh zákona o referendu

Češi by se mohli k závažným otázkám vnitřní i zahraniční politiky státu vyjádřit prostřednictvím referenda. Pravidla pro obecné referendum ve středu schválila vláda. Lidé by mohli v referendu hlasovat o přijetí evropské ústavy. Nemohou ale hlasovat třeba o zrušení senátu, odvolání ministrů, zákonech nebo daních.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Úřad vlády ČR | Foto: Jan Rosenauer

Pokud by lidé návrh odmítli, mohlo by se referendum opakovat po dvou letech. "Způsobilým navrhovatelem jsou občané, požaduje se podle návrhu půl milionu podpisů, a také vláda, poslanci a senátoři," vysvětluje ministr Jaroslav Bureš.

Další osud obecného referenda je ale velmi nejistý. Pro schválení ústavního zákona je totiž třeba, aby souhlasilo nejméně 120 z 200 poslanců a tři pětiny senátorů. ODS, která má dominantní postavení v horní komoře parlamentu, však univerzální plebiscit odmítá. Například podle poslankyně Evy Dundáčkové univerzální referendum nic dobrého nepřinese. "Domníváme se, že když referendum, tak pro otázky, které jsou opravdu velmi významné, velmi zasahující každého občana v České republice, to znamená jednou za čas jednorázové referendum, pro které je možné vždycky schválit zákon."

Pokud jde o referendum o euroústavě, chystá ODS jednorázový plebiscit, který by měl proběhnout ještě do konce tohoto roku. Česká republika se musí k evropské ústavě vyjádřit do podzimu 2006.

Přes nepřízeň počasí i tuto středu před sídlem vlády opět demonstrovali odpůrci premiéra Stanislava Grosse. Vadí jim premiérovo mlžení ohledně koupě bytu, podnikání jeho ženy a činnost policejních týmů, které Gross zřídil ještě jako ministr vnitra. Na dnešní akci poprvé vystoupil i bývalý důstojník BIS Vladimír Hučín, který tvrdí, že aféra je jen špička ledovce zločinného spolčení.

Milan Kopp, Helena Šulcová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme