Vláda posílá do parlamentu první balík reformních návrhů

První balík návrhů reformních zákonů dnes prošel vládou. Celkem 12 právních norem, které mají napravit veřejné finance, by měl parlament dostat asi v polovině července. Na mimořádných schůzích je poslanci a senátoři budou projednávat během prázdnin, aby zákony mohly platit už při sestavování rozpočtu na příští rok.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Bohuslav Sobotka | Foto: Alena Palečková

Maximální schodek rozpočtu v příštím roce bude 118 miliard korun. Během jednání vlády to řekl ministr financí Bohuslav Sobotka s tím, že kabinet dnes souhlasil se škrty ve výdajích v hodnotě přes 230 miliard korun.

O tom, kde vláda ušetří, budou podle Sobotky její členové ještě diskutovat. Naznačil, že diskuse se bude týkat výdajů na zemědělství, vědu a školství. Měla by skončit během srpna.

Jasno má ale kabinet ohledně nemocenských dávek. Ty by měly v příštích dvou letech klesnout o 11 až 15 procent. Státní pokladna by tak ušetřila čtyři až pět miliard korun. Nejvíce chce stát ušetřit za prvních 14 dní nemoci zaměstnance.

Přehrát

00:00 / 00:00

A. Heřmánek: Jednání vlády o reformě

První tři dny by měl nemocný dostávat jen 25 procent z denního vyměřovacího základu, zatímco teď dostává 50 procent. Nemocenské dávky se navíc do roku 2005 nebudou valorizovat.

Pouze na podle zákonem určeného minima se budou v příštích dvou letech valorizovat důchody. Ze dvou současných možností také zůstane pouze jedna, jak odejít do starobního důchodu. Podle ministra práce a sociálních věcí Zdeňka Škromacha se zruší varianta dočasně sníženého důchodu, kdy lidé evidovaní na úřadu práce mohli odejít do penze dva roky před dosažením důchodového věku. A pouze po tyto dva roky jim byl důchod částečně snížen. Nově se bude důchod snižovat už trvale.

Věková hranice pro starobní důchod se tak bude do roku 2013 zvyšovat až na 63 let. Bude sice možné odejít až o tři roky dříve, ale s trvale nižší penzí. Starobní důchodci budou moci neomezeně vydělávat ihned po nástupu do penze. Nepočítá se tedy s nynější dvouletou lhůtou.

Milan Kopp, Aleš Heřmánek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme