Vláda posílá do Thajska speciál s humanitární pomocí

Lidem postiženým podmořským zemětřesením a následnou přívalovou vlnou v jihovýchodní Asii pomáhá také Česko. Do oblasti už putuje balená voda, léky a zdravotnický personál. Několik neziskových organizací zřídilo konta, na která mohou lidé posílat peníze. Do Thajska navíc ve čtvrtek odletí i vojenský speciál s dalším nákladem humanitární pomoci.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nakládání humanitární pomoci

Nakládání humanitární pomoci | Foto: UNICEF

O vyslání armádního speciálu rozhodl meziresortní krizový štáb. Do Bangkoku poveze kromě téměř deseti tun humanitární pomoci také zdravotnický personál. Potvrzuje to Jan Pejšek z ministerstva obrany.

"Předpokládáme, že by se tímto letounem měli z Thajska vrátit čeští občané, přednostně budou přepraveni ti, kteří utrpěli zranění nebo nemají jinou možnost návratu."

Na Srí Lance jsou už od pondělí dva lékaři a psycholog, které střídá tým chirurgů z pražské Thomayerovy nemocnice.

Na cestu do jihovýchodní Asie se chystá také dvacítka libereckých záchranářů. Jedná se o stejný tým, který na začátku roku už pomáhal v zemětřesením postiženém íránském Bámu. Na Srí Lance nebo v Indii postaví dětskou polní nemocnici.

Jak by nemocnice měla fungovat, řekla Českému rozhlasu zdravotnice Zuzana Kosařová. "Stejně jako v Íránu. Takže klasická ordinace, kam budou přicházet děti s rodiči, vyšetří se a pokud to bude nutné, budou hospitalizovány."

Šéf mise Jaromír Dolanský upřesňuje složení týmu. "Tým by měl být složen v ideálním stavu z pěti lékařů, sedmi zdravotních sester a zbytek by měli být záchranáři se zdravotnickým a jiným specializovaným výcvikem."

Pomoci mohou také sami občané. Šimon Pánek z organizace Člověk v tísni na rovinu říká, že potřeba jsou především peníze. "Je to přes půl zeměkoule, tak je prostě potřeba dát peníze na nějaký účet, který si dárce vybere, protože nakupovat pomoc na místě je daleko ekonomičtější, rychlejší a logičtější, než posílat třeba materiální pomoc."

Počet pohřešovaných českých turistů klesl z původních 250 na 200. V sedmi až osmi případech se diplomaté obávají o jejich život. Většina je ale podle ministerstva zahraničí zřejmě v pořádku a kontakt nenavázali jen kvůli poškozené telefonní a dopravní síti v oblasti. Podle aktuálních informací úřady vědí o pěti zraněných a třech hospitalizovaných osobách.

Ivana Bernáthová, Marika Táborská, Lucie Husárová 1 Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme