Vláda posoudí koncepci zdravotnictví

Večer začne schůze vlády, která se má zabývat především koncepcí zdravotnické péče. Hlavně kvůli tomuto materiálu se dopoledne konala v prostorách Poslanecké sněmovny také schůzka premiéra, některých členů vlády a odborových bossů. Podle premiéra Paroubka je koncepce ministryně Emmerové dobrá.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jiří Paroubek a Milada Emmerová | Zdroj: ČTK

Předseda vlády také řekl, že pokud by koncepce zdravotnictví neprošla parlamentem, nehodlá kvůli tomu Miladu Emmerovou odvolávat. Ani ona sama by v případě neúspěchu takový krok nezvažovala. Dnes jen připustila, že její koncepci původně scházela ekonomická opatření: "Což se během diskusí vyjevilo, ta se doplnila. Pořád se objevují nové a nové problémy."

Po dnešním jednání se zdá, že ani odboráři koncepci Emmerové tolik neodmítají. Lze tak usuzovat z vyjádření šéfa Zdravotnických odborů Jiřího Schlangera: "My sice máme k nějakým částem reformy jiné názory, vyjádřili jsme je, ale neznamená to, že je tady absolutní rozpor ve věcech."

Poslední verze koncepce z dílny ministryně Emmerové předpokládá, že by Konsolidační agentura odkoupila část pohledávek Všeobecné zdravotní pojišťovny. O síti zdravotnických zařízení by rozhodovaly kraje ve výběrových řízeních. S vítěznými poskytovateli péče by zdravotní pojišťovny musely uzavřít smlouvu. Peníze vybrané na pojištění by si pojišťovny měly rozdělovat podle skladby svých klientů.

"Zákony, které jsou určitými taktickými kroky z této koncepce vyplývajícími, jsou hotové a budou předloženy k projednávání ve Sněmovně do konce června nebo poloviny července maximálně," uvedla v úterý Emmerová.

České zdravotnictví čeká na koncepci již 15 let, ročně spotřebuje kolem 180 miliard korun, a přesto vytváří stále nové dluhy.

Milan Kopp, Lucie Husárová 1 Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme