Vláda posoudí návrh ČSSD na přímou volbu prezidenta

O zavedení přímé volby prezidenta dnes bude mluvit vláda. Probere totiž novelu Ústavy, se kterou přišla sociální demokracie. Předloha počítá s tím, že kandidáta na hlavu státu by mohlo navrhnout čtyřicet poslanců, sedmnáct senátorů nebo padesát tisíc občanů. Prezidentem by se stal ten, kdo v prvním kole získá víc než polovinu hlasů.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Členové vlády si připíjejí ke svému jmenování do funkce

Členové vlády si připíjejí ke svému jmenování do funkce | Foto: Tomáš Adamec

Strany vládní koalice ale už dříve slíbily, že přijdou s vlastním návrhem na zavedení přímé volby hlavy státu. I proto si ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil myslí, že předloha ČSSD nejspíš u kabinetu příliš velkou podporu nenajde:

„Předpokládám, že povedeme o tom návrhu rozsáhlou diskuzi na vládě. Vláda má svoji vlastní představu o přímé volbě prezidenta a bude mít ambici zpracovat svůj vlastní návrh. Proto asi příliš velká pozitivní podpora socialistickému návrhu nebude na stole.“

Podle premiéra Petra Nečase má koalice navíc vůči sociálnědemokratickému návrhu výhrady: „Norma má celou řadu technických problémů, na které upozornila i Legislativní rada vlády. Čili bude lépe vyčkat na vládní návrh přímé volby prezidenta, který bude zpracován legislativními odborníky z ministerstva spravedlnosti a Legislativní rady vlády. Samozřejmě jsme připraveni o detailech tohoto zákona nejenom jednat, ale dohodnout se i s Českou stranou sociálně demokratickou.“

Místopředseda ČSSD Bohuslav Sobotka ale kritizuje postup koalice a tvrdí, že zákonodárce už začíná tlačit čas: „My máme velkou obavu z toho, aby se vůbec stihlo zorganizovat vše k tomu, aby se prezident v roce 2013 mohl volit přímo. Nerozumíme tomu, že vládní koalice nespěchá a má zřejmě hodně času.“

ČSSD nejspíš neuspěje ani s návrhem celostátního referenda

Kabinet se má mimo jiné zabývat také předlohou sociálních demokratů na uzákonění celostátního referenda. Normu pravděpodobně zamítne s tím, že chce připravit vlastní návrh. ČSSD v předloze počítá s tím, že by o vyhlášení referenda mohlo požádat alespoň osmdesát poslanců, třiatřicet senátorů, vláda nebo dvě stě tisíc voličů.

Místopředseda ČSSD Bohuslav Sobotka upřesňuje, jakých situací by se referendum týkalo: „Toto referendum by mohlo rozhodovat o zásadních věcech vnitřní nebo zahraniční politiky státu, také o návrhu zákona nebo zákona ústavního a také o vyslovení souhlasu se smlouvou, kterou mají být některé pravomoci orgánů České republiky přeneseny například na Evropskou unii.“

Veronika Malá, Václava Marešová, Vojtěch Berger, Lenka Rafaelová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme