Vláda posoudí návrh poslanců na omezení imunity, chtějí stíhání po konci mandátu

Návrh skupiny poslanců na omezení imunity má dnes na stole vláda. Zákonodárci ze všech sněmovních stran navrhují, aby parlamentem nevydaný poslanec, senátor nebo ústavní soudce mohl být stíhaný po skončení svého mandátu. Ministři zpravidla s takovou změnou ústavního zákona souhlasí, ale chtějí odložit její účinnost.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jednání vlády České republiky

Jednání vlády České republiky | Foto: Tomáš Adamec

Podle předsedy poslaneckého klubu ODS a jednoho z předkladatelů návrhu Zbyňka Stanjury by takové rozhodnutí bylo logické.

„Já osobně bych neměl problém s tím, aby to platilo ihned, pokud bude schválená, ale mám pocit, že ústavní právníci doporučují, právě na dřívější stanoviska Ústavního soudu, třeba o předčasných volbách a podobně, aby se to vztahovalo na příští volební období,“ zmínil.

Přehrát

00:00 / 00:00

Místopředseda sněmovny za ČSSD Lubomír Zaorálek představil v Ranním interview návrh na omezení imunity

Podle Kateřiny Klasnové z Věcí veřejných, která také návrh předkládá, by ale bylo lepší, kdyby změna - bude-li schválena - platila hned.

„Pokud by bez této podmínky nebyl potom zákon schválen v poslanecké sněmovně, tak bychom na to byli ochotni přistoupit, na druhé straně jsme ale chtěli, aby to vstoupilo v platnost co nejdříve,“ vysvětlila.

Další z autorů návrhu, místopředseda sněmovny za ČSSD Lubomír Zaorálek, si vůbec nepřipouští, že by zrušení doživotní imunity neprošlo:

„Tento návrh by měl imunitu pokrýt, pokud nedojde k vydání, pouze tedy to období výkonu poslaneckého mandátu. Jsem přesvědčen, že to je první krok. Teď jsem přesvědčen, že k tomu dojde. A já bych pak stál o to, abychom se bavili o dalším kroku, a to je přestupková imunita dopravní.“

Sněmovna bude hlasovat o vydání Parkanové k trestnímu stíhání v kauze CASA

Číst článek

Zatím poslední hlasování o omezení imunity ovšem dopadlo tak, že řada senátorů za ČSSD chyběla a návrh tak nenašel v horní komoře dostatečnou podporu. Situace by se ale podle Zaorálka neměla opakovat.

Existuje přitom i senátorský návrh, který se zrušením doživotní imunity počítá. „To není nějaký spor. Jde o to, že to byla trapná situace i před veřejností a že vlastně byla potřeba dokázat, že jsme skutečně odhodláni to změnit. A to, co se stalo, bylo něco, co bylo nepříjemné nedopatření, se kterým jsme nepočítali,“ uvedl.

Pokud najde omezení imunity dostatečnou podporu, měla by nová pravidla začít platit okamžitě, myslí si Zaorálek, nikoli ale zpětně.

Václava Marešová, Květa Moravcová, Martina Spěváčková, Kristina Winklerová, Simona Bartošová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme