Vláda posoudí odškodnění osob zavlečených do bývalého Sovětského svazu
Odškodnění přibližně 1000 osob zavlečených po druhé světové válce do bývalého Sovětského svazu přepokládá poslanecký návrh zákona, který má ve středu posoudit vláda.
Podle jednoho z předkladatelů, poslance za Unii svobody Václava Krásy, by se náhrady měly pohybovat kolem 120 tisíc korun na osobu za jeden rok. Prokázání újmy, jak tvrdí poslanec, by nemělo být příliš složité. A to zejména u občanů zavlečených do SSSR hned po válce v roce 1945, protože hlavně tito lidé budou mít dokumenty, které jim při cestě zpět vystavilo ministerstvo zahraničí. Komplikovanější asi bude situace u našich spoluobčanů zavlečených do Sovětského svazu po únoru 1948. Krása nicméně věří, že i v těchto případech ministerstvo doklady dohledá.
Místopředseda vlády Pavel Rychetský tvrdí, že by to bylo poprvé, kdy český stát odškodňuje nějaké osoby za újmu, kterou jim nezpůsobil. Rozhodování vlády proto nebude podle něj jednoduché. Podle něho by na sebe stát převzal povinnosti bývalého Sovětského svazu, jehož nástupcem je Ruská federace. Stanovisko kabinetu Rychetský nechce předjímat.
Vláda má také rozhodovat o stavbě ostravské dálnice D 47. Její výstavba by měla do severomoravského regionu s vysokou mírou nezaměstnanosti přilákat investory a tím nabídnout nové pracovní příležitosti. Podle ostravského hejtmana Evžena Tošenovského má dálnice obrovský význam pro rozvoj celého regionu.
Jeden z úseků severomoravské dálnice D 47 by měl financovat soukromý investor. Podle ministerstva dopravy tak stát ušetří peníze a dálnice bude postavena rychleji, než kdyby ji financovala státní pokladna. Vicepremiér Pavel Rychetský se ale obává legislativních problémů, protože je to vůbec první případ, kdy by se dálnice měla postavit ze soukromých zdrojů.
Zaměstnanci správních úřadů a regionálních samospráv nesmí do své práce promítat politické přesvědčení ani vyžadovat nebo dostávat dary, které by mohly i nepřímo ovlivnit jejich rozhodování. Vyplývá to z etického kodexu pracovníků veřejné správy, který schválila vláda. Jak upozornil mluvčí kabinetu Libor Rouček, kodex není závazným právním předpisem, ale pouze doporučujícím souhrnem pravidel.