Vláda potvrdila zvýšení platů státních zaměstnanců

Teprve nyní se zaměstnanci rozpočtových a příspěvkových organizací mohou těšit na vyšší platy v příštím roce. Vláda totiž schválila nařízení, podle kterého mohou jejich platy vzrůst. Tarify se zvýší o 8,2 procenta, což odpovídá sedmiprocentnímu zvýšení mezd.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Koruny | Foto: Jan Rosenauer

Ministři tak rozhodli na základě podzimního vyjednávání s odbory. Původně už letos měly platit nové tarifní třídy, ale vláda ve snaze ušetřit peníze na odstraňování škod po povodních odsunula změny v tarifech o rok a přistoupila na sedmiprocentní zvýšení platů.

Více peněz než ostatní státní zaměstnanci si vymohli učitelé - jim vzrostou tarify o 10 procent. Zdravotníci si přilepší o 17 procent.

Větší část zvýšení platů uhradí státní rozpočet. "Nominálně se jedná o navýšení v rozsahu zhruba 7 miliard korun, čili shodou okolností v tom příštím roce to nominální navýšení odpovídá číselnému vyjádření procentního nárůstu objemu mezd v rozpočtovém sektoru", řekl po zasedání kabinetu ministr financí Bohuslav Sobotka.

Kromě toho růst platů zdravotníků se uhradí ze zdravotního pojištění a u zaměstnanců krajů a obcí potom z jejich rozpočtů.

Aleš Heřmánek, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme