Hasiči, advokáti nebo autoškoly. Od pondělí je možné konat zkoušky potřebné pro výkon činností

Vláda v jednom ze svých pátečních krizových opatření povolila od pondělí 23. listopadu konání zkoušek, které vyžadují zákony pro výkon určité činnosti. Podle České advokátní komory se výjimka vztahuje mimo jiné na její advokátní zkoušky, jejichž termíny vypíše ještě na tento rok. Ministři v pátek informovali, že se výjimka z koronavirových opatření týká například závěrečných testů i praktických zkoušek v autoškolách.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

„Vláda vyslyšela argumenty k povolení konání profesních zkoušek,“ uvedla Česká advokátní komora | Foto: Tomáš Adamec | Zdroj: Český rozhlas

Současné opatření do nedělního večera zakazuje konání kongresů, vzdělávacích akcí a zkoušek v prezenční formě. Výjimky v něm udělily dřív úřady zkouškám podle předpisu o odborné a specializované způsobilosti k výkonu povolání lékaře, zubaře a farmaceuta a podle zákona o nelékařských zdravotnických povoláních. Účastnit se jich smí nejvýše deset lidí.

Nová verze opatření umožňuje i konání zkoušek, které souvisí s profesním vzděláváním členů jednotek požární ochrany a příslušníků Hasičského záchranného sboru. Další výjimkou jsou zkoušky, jejichž složení některý předpis vyžaduje k výkonu činnosti. Nesmí se však jednat o zkoušky podle školského zákona a zákona o vysokých školách.

Limit deseti přítomných osob zůstává i od pondělí v platnosti. V případě, že je ale zkouška podle předpisů veřejná, smějí se jí účastnit další tři lidé z řad veřejnosti.

Vláda argumentům vyhověla

Vláda schválila novelu vysokoškolského zákona. Má umožnit lehčí přechod na distanční výuku

Číst článek

Česká advokátní komora minulý týden na twitteru uvedla, že její vedení pracuje na přípravách nestandardně prováděných advokátních zkoušek kvůli nemožnosti běžné zkoušky pořádat. Na problém už na konci října upozornil i server iROZHLAS.cz. 

Předseda komory Vladimír Jirousek současně poskytl ministerstvu spravedlnosti argumenty k žádosti o udělení výjimky. Nyní komora uvádí, že jí kabinet vyhověl. „Vláda vyslyšela argumenty k povolení konání profesních zkoušek,“ uvedla komora.

Ministři v pátek uvedli, že opatření umožňuje také uspořádat teoretické i praktické závěrečné testy autoškol. Pravidla se změnila kvůli posunu republiky z pátého nejzávažnějšího stupně protiepidemického systému do čtvrtého. Výuka v autoškolách bude možná nejdřív o týden později, pokud se Česko posune do třetí úrovně, uvedl vicepremiér Karel Havlíček (za ANO).

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme