Vláda předloží parlamentu návrhy tří právních norem

Vláda schválila a předala parlamentu návrh zákona zřizujícího čtyři veřejné registry, návrh zákona, podle kterého by všechny platby nad jeden milion korun měly být bezhotovostní, a také návrh novely zákona o střetu zájmů.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vláda doporučila k dalšímu projednání v parlamentu novelu zákona o střetu zájmů. Podle mluvčího kabinetu Libora Roučka by v případě schválení předlohy nemohli poslanci a senátoři pobírat odměny za svou činnost v dozorčích radách některých podniků. Účelem novely je vyloučit střet soukromého a veřejného zájmu.

Nelze vyloučit, že v Poslanecké sněmovně by se mohla vést o novele ostrá diskuse. Předseda dolní komory a ODS Václav Klaus Českému rozhlasu 1 - Radiožurnálu řekl, že on s touto otázkou problém nemá. Nebude-li se úprava zákona o střetu zájmů týkat jen zaměstnanců Úřadu vlády, ale také poslanců a senátorů, pak ji Klaus vítá. Na druhé straně si myslí, že člověk, který rozhoduje o tak důležitých věcech, za to placen být musí. Proto je přesvědčen, že poslanci by v těchto orgánech prostě neměli být.

Druhý věcný záměr zákona schválený vládou navrhuje zřízení čtyř veřejných registrů. V prvním z nich by mělo být evidováno obyvatelstvo, ve druhém ekonomické subjekty, třetí by měl evidovat nemovitostí a čtvrtý všechny územní jednotky v České republice. Podle mluvčího kabinetu zákon také stanoví obecné podmínky pro jejich vytváření a pro nakládání s údaji, které registry obsahují. Hlavním smyslem registrů je, aby nebylo třeba na každém úřadě vždy znovu žádat od občanů údaje, které už jinde uvedli.

Platby nad jeden milion korun by podle názoru vlády měly být bezhotovostní. Proto ministerstvo financí připravilo návrh příslušného zákona, který kabinet doporučil k posouzení parlamentu. Podle mluvčího vlády Libora Roučka má zákon ztížit takzvané praní špinavých peněz a také omezit daňové úniky.

Korupce přes řadu přijatých opatření zůstává jedním z největších problémů České republiky, který často kritizuje Evropské unie. Konstatuje to zpráva ministerstva vnitra o boji proti korupci, kterou dnes přijala vláda. Podle mluvčího kabinetu Libora Roučka se řada kroků míjí účinkem, protože nenachází dostatečnou odezvu u opozičních politiků a médií.

Markéta Kaclová, Aleš Heřmánek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme