Vláda představí úsporná opatření odborům a zaměstnavatelům

Jednání o škrtech ve státním rozpočtu se přesouvá na půdu tripartity. Zástupci vlády, odborů a zaměstnavatelů budou debatovat o chystaných úsporných opatřeních vlády na příští dva roky a také o národním programu reforem. Odbory nesouhlasí například se zvýšením daně z přidané hodnoty nebo zpomalením růstu penzí.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Předseda Odborového svazu Kovo Josef Středula a předseda ČMKOS Jaroslav Zavadil na jednání tripartity | Zdroj: ČTK

Opatření na snížení deficitu státního rozpočtu, které navrhlo ministerstvo financí, mohou podle analýzy Českomoravské konfederace odborových svazů zhoršit ekonomickou situaci státu. Klesnou prý investice, vzrostou ceny a hrozí nárůst chudoby.

Úsporná opatření vlády sice ještě nejsou definitivně schválená, ale mluví se hlavně o zvýšení sazby daně z přidané hodnoty, omezení růstu důchodů nebo propouštění zaměstnanců ve veřejných službách.

Odboráři navrhují přestat schodek rozpočtu snižovat a stabilizovat ho na současné úrovni, aby razantní škrtání nebylo potřeba. Podle předsedy Odborového svazu KOVO Josefa Středuly se politici nesnaží situaci řešit.

„My jsme i se zaměstnavateli už od září signalizovali, že to, co se dnes řeší v České republice, nastane a nabídli jsme i pomocnou ruku. Nikdo to ale nevyslyšel a tak na jednání zazní i velmi ostrá slova na adresu ministra financí a vlády,“ říká Středula.

V dubnu přijdou protesty

Ministr financí Miroslav Kalousek tvrdí, že navrhovaná opatření povedou k vyšší sociální bezpečnosti české populace.

„To, co navrhuji, navrhuji proto, aby česká populace byla sociálně bezpečná. To, co požadují odboráři je, abychom něco projedli během následujících tří let a pak se uvidí. To jim mezitím skončí funkční období,“ řekl Kalousek.

Odboráři chystají kvůli vládním reformám na konec dubna masivní protesty. Zúčastnit by se jich měly nejen všechny odborové svazy, ale i 13 občanských iniciativ, které už dříve vyslovily svůj nesouhlas se současnou vládou.

Igor Maňour, Alžběta Havlová, Jakub Šídlo Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme